DPP

[quote]Pardubický kraj chce vlastnit část silnice I/36, která vede přes Lázně Bohdaneč, zakáže pak na ní kamiony. Se státem jedná o převodu majetku. Očekává ale od něj, že nejdřív komunikaci opraví. ČTK to řekl náměstek hejtmana Michal Kortyš.[/quote]

,,Protože se jedná o silnici první třídy, není možné na ni zakázat vjezd nákladním autům. Nejjednodušším řešením je převést tuto silnici od státu do majetku kraje a udělat z ní silnici druhé třídy. Na ní pak lze za určitých podmínek omezit tranzitní kamionovou dopravu,“ řekl Kortyš.

Kraj by mohl spravovat asi 15 kilometrů dlouhý úsek z Chýště do Rybitví. Se státem jedná o opravách silnice a zaplacení úprav, které povedou ke zklidnění dopravy, například instalace vjezdových bran, osvětlení přechodů, dopravních značek, které sníží tonáž vozidel na komunikaci. Celkové náklady mohou být desítky milionů korun.

Tranzitní nákladní doprava by vedla přes Opatovice nad Labem pak směr na Hradec Králové nebo dálnici D11. Opačným směrem by kamiony například jezdily po dálnici do Opatovic nad Labem a dál po Hradubické silnici do Pardubic.

Panují i obavy, zda tato opatření budou stačit. Hluková zátěž v obcích na silnici I/36 je nadlimitní, zákaz kamionové dopravy stoprocentně pomoct nemusí. A protihluková ochrana je nákladná, což by kraj jako vlastník musel řešit, uvedl ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec.

Na nadměrnou dopravu upozorňují Bohdaneč i další obce dlouhodobě. Obchvat zatím lázeňské město nemá, což by mu významně pomohlo. Hlavní tah protíná centrum města, kde jsou také lázeňské budovy a park. Zatím poslední sčítání vozidel ukázalo, že v Bohdanči intenzita dopravy na silnici I/36 od 2010 do ledna 2014 o více než desetinu na téměř 9700 osobních a nákladních aut denně.

Zdroj: ČTK