[quote]Společnost Nové Holešovice Development, se kterou chce pražský dopravní podnik (DPP) založit společný podnik k rozvoji stanice metra Nádraží Holešovice a jejího okolí, bude vlastnit pouze developerská společnost Karlín Group. Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) na dnešním zastupitelstvu řekl, že v ní nebude figurovat americký podnikatel Thomas Samii, jak bylo původně v plánu. Změnu ČTK potvrdila ředitelka komunikace Karlín Group Hana Samuelová. Plán podniku kritizuje pražská opozice a koaliční Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN).[/quote]

Plánovaný společný projekt počítá s opravou severního vestibulu stanice metra a výstavbou administrativních a bytových domů v okolí. DPP má u stanice pozemky, které jsou podle zástupců města a podniku bez dohody s vlastníky okolních parcel nezastavitelné. Okolní pozemky vlastní skupina Karlín Group, dohoda s ní je proto podle zástupců podniku logickým krokem.

Firmu Nové Holešovice Development původně měl s Karlín Group spoluvlastnit Samii, a to i přes subjekt registrovaný na Kypru, což vyvolalo kritiku. Karlín Group nyní uvedla, že zůstane jediným majitelem. „Karlín Group tak vychází vstříc žádosti vedení hlavního města Prahy z posledního společného jednání,“ uvedla firma v prohlášení. Dosavadním partnerem byla společnost Capital Aley z developerské skupiny Ungelt Group, ve které figuruje právě Samii.

Opoziční zastupitelé dnes neúspěšně navrhli zařadit bod o společném podniku na jednání zastupitelstva. Vedení města a DPP podle šéfa klubu ODS Tomáše Portlíka nedodala zastupitelstvu dostatek podkladů. „Já rád všechny dokumenty předložím, ale předložím je v momentě, kdy budou finalizované,“ reagoval Scheinherr. Dodal, že nyní jsou stále předmětem obchodních jednání. Připomínkování dohody podle něj přijde na řadu po dokončení jejích podmínek. Dodal, že i když se podepíše smlouva, DPP od ní bude moci do půl roku bez sankcí odstoupit.

Plán DPP způsobil v uplynulých týdnech spory v koalici Prahy Sobě, Pirátů a Spojených sil. Předseda klubu Spojených sil Jiří Pospíšil a radní Hana Marvanová (za STAN) plán kritizovali. Radní hlavního města na návrh Marvanové v pondělí schválili požadavek, aby jim DPP poskytl veškeré informace k založení podniku. Scheinherr dostal za úkol k tomu na další jednání připravit materiál. DPP je největší městskou firmou a rada hlavního města působí jako její valná hromada.