Prezident Petr Pavel podepsal ratifikační listinu k česko-německé dohodě o údržbě a rozvoji mezinárodní vnitrozemské Labské vodní cesty. V tiskové zprávě o tom informoval odbor komunikace Kanceláře prezidenta republiky (KPR). Smlouva stanovuje základní parametry pro fungování vodní cesty z Pardubic do Hamburku, má usnadnit její využívání pro nákladní lodě při kombinaci s vodohospodářskými a ekologickými potřebami. Ratifikační listina podléhá spolupodpisu premiéra Petra Fialy (ODS).
Na základě dohody bude muset Česko zajistit plavební parametry pro úsek z Ústí nad Labem ke státním hranicím s Německem. Návazně na to by mezi Ústím nad Labem až Pardubicemi měla být možná plavba s hloubkou až 230 centimetrů. Německo by na svém území řeky mělo zajišťovat hloubku plavební dráhy 140 centimetrů. Bude také přezkoumávat každých deset let nízkou referenční úroveň vodní hladiny. Na dodržování dohody má dohlížet společná smíšená komise.
Zástupci Česka a Německa dohodu podepsali v červenci 2021. Senát souhlasil s ratifikací dohody před dvěma lety, navzdory námitkám ekologicky zaměřených senátorů. Smlouva podle nich předjímá vybudování sporného jezu u Děčína a vodního kanálu u Přelouče. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) tehdy tyto výhrady odmítl. Sněmovna dostala dohodu k projednání v prosinci 2021. V úvodním kole ji poslanci podpořili letos v březnu, definitivně 23. května. Pro dokument nehlasovala část poslanců TOP 09 a Piráti.
Pirátská poslankyně Klára Kocmanová to zdůvodnila tím, že dohoda není pro ČR výhodná. „Nepovažuji za zodpovězené, proč bychom se měli německé vládě zavazovat větší hloubkou, než mají oni,“ uvedla. V některých úsecích budou nutné stavební práce, které budou znamenat zásahy do přírody i do veřejných financí. Poslanec ODS Karel Krejza oponoval, že dlouho plánovaná výstavba jezu v Děčíně se smlouvou nesouvisí. „Nemyslím si, že tam existuje nějaká vzácná příroda,“ řekl.
Pro lodní dopravu na Labi dosud neexistuje žádný závazný dokument, který by řešil mezinárodní postavení této vodní cesty. Ta přitom patří do hlavní transevropské dopravní sítě TEN-T. Na všech ostatních evropských vodních cestách mezinárodního významu, například Dunaji, Rýnu nebo Sávě, jednotlivé státy mezi sebou dohody mají. Podle Kupky dohoda zavede jasná pravidla, jak se budou oba státy o tok starat.
Zdroj: ČTK