DPP

[quote]Pětice pilotů, která počátkem tohoto týdne podala soudu insolvenční návrh na aerolinky Smartwings, vzala svůj návrh zpět. Zdůvodnila to uzavřením dohody s firmou. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného dnes v Insolvenčním rejstříku. O formálním ukončení insolvence musí rozhodnout soud.[/quote]

Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení se společností Smartwings v úterý na návrh pěti zahraničních pilotů, kteří se po aerolinkách domáhají dlužné mzdy v rozmezí zhruba 66.000 až 157.000 eur (asi 1,5 až čtyři miliony Kč) za různě dlouhá období, většinou v loňském roce po vypuknutí pandemie koronaviru. Mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková ČTK v úterý řekla, že společnost se stala předmětem šikanózního insolvenčního návrhu.

Piloti se nakonec s firmou na vyřešení sporu dohodli. „Insolvenční navrhovatelé tímto v návaznosti na dohodu s dlužníkem ohledně jejich pohledávek a celkového narovnání vzájemných vztahů berou tímto podaný insolvenční návrh zpět,“ uvádí se v dokumentu zveřejněném v internetové verzi insolvenčního rejstříku.

Dva z pěti pilotů, kteří insolvenční návrh podali, jsou z Dánska, po jednom z Itálie, Maďarska a Bulharska. Pro Smartwings létali ze základen ve Varšavě a v Budapešti. Podle pilotů firma Smartwings jednostranně přestala smlouvy plnit. „Ze dne na den je zbavil jakýchkoliv příjmů a uvrhl do stavu hmotné nouze, kterou následně využil k nátlaku na věřitele, aby se svých práv a nároků vůči dlužníku pod příslibem pokračování spolupráce vzdali,“ uvedl advokát pilotů ve společném návrhu.

Mluvčí aerolinek Dufková v reakci na podání insolvenčního návrhu v úterý ČTK řekla, že piloti se domáhají zaplacení pohledávek, které Smartwings neuznávají. „Společnost Smartwings, a.s. se skupinou pilotů opakovaně jednala a navrhovala smírné mimosoudní řešení, které však tato skupina pěti pilotů odmítla a místo toho se rozhodla vydírat společnost prostřednictvím návrhu na zahájení insolvenčního řízení. Společnost se hodlá bránit všemi dostupnými právními prostředky a v této souvislosti již podala trestní oznámení,“ uvedla v úterý Dufková.

Společnost Smartwings se kvůli koronavirové krizi a rušení letů ocitla v ekonomických problémech. Firma čerpá úvěr od čtyř bank za dvě miliardy korun. Celkově financování dopravce přesáhne sedm miliard korun, další peníze by měli zajistit čeští akcionáři, podpora leasingových firem a restrukturalizace. V úpadku je od března dceřiná společnost Smartwings České aerolinie. Smartwings jsou nyní pověřeny vypracovat jejich reorganizační plán.

 

Zdroj : ČTK