Obliba faktoringu vychází z platebních zvyklostí odvětví TSL. Z výsledků našeho průzkumu vyplývá, že více než polovina jejich zástupců vystavuje faktury se lhůtou splatnosti vyšší i více než 60 dní.

Jaká je nejběžnější lhůta splatnosti faktur za dopravu?

Analýza průměrných a reálných lhůt splatnosti pro faktoring v posledních letech ukazuje na rostoucí náklonnost k rychlejšímu vyrovnávání nesplacených dluhů. Dnes dodavatelé platí v průměru o 10 dní dříve než v roce 2019, přičemž reálné platební lhůty se stále pohybují kolem standardních 60 dní na zaplacení faktury. Za zmínku stojí situace z roku 2019, kdy průměrná reálná doba splatnosti činila až 72 dnů – v příznivé ekonomické realitě byla tolerance k prodlení vysoká a snižovala se díky jejímu zhoršování nebo růstu finanční nejistoty.

Průměrné reálné lhůty splatnosti v letech 2019 až 2022 (ve dnech)

 

Přestože dodavatelé z odvětví TSL mají obvykle více než 60 dní na zaplacení faktury, stále neplatí včas. Více než polovina respondentů našeho průzkumu přiznává, že často nebo velmi často nedostávají zaplaceno včas. Více než 20 % z nich řeší tento problém pořád. Zpožděné platby jsou časté, i když relativně malé – téměř 70 % respondentů uvedlo, že se pohybují mezi 7 a 14 dny.

Jak často se vám stává, že nedostanete zaplaceno včas?

Výše uvedené údaje ukazují, že tolerance k opožděným platbám v odvětví TSL je poměrně vysoká, ale i ta má své meze. Vymáhání pohledávek je však až poslední možností a v posledních letech se trpělivost dopravců vůči dodavatelům, kteří se opožďují s platbou v termínu, zjevně zvýšila. Zatímco těsně před pandemií se případy opožděných plateb dostávaly k vymáhání Transcash přibližně do 60 dní po uplynutí lhůty, v roce 2022 se tato doba prodloužila na téměř 80 dní. Tento stav lze vysvětlit obavou ze ztráty stálých a spolehlivých dodavatelů – tím cennější, čím obtížnější je vyřešit celou ekonomickou situaci.

Průměrné zpoždění splatnosti faktur (DPD), po kterém společnosti nahlásily případ k vymáhání pohledávek

 

Za větší tolerancí vůči zpoždění stojí především klesající naha hlásit případy k vymáhání pohledávek, které pozorujeme ve statistikách. Podnikatelé raději vyčkávají, než aby riskovali zhoršení svých vztahů s dodavatelem, kterého nahlásí k vymáhání. Dalším argumentem proti využívání této služby jsou náklady na vymáhání pohledávek – proto aby nedocházelo k dalším obavám, společnost Transcash v roce 2021 zavedla službu vymáhání pohledávek na náklady dlužníka. Umožňuje přenést náklady za vymáhání pohledávek z věřitele na dlužníka – a tím chránit podnikatele před ztrátami. V současné době více než 60 % případů nahlášených společnosti Transcash jsou vedeny ve formě vymáhání nákladů od dlužníka.

Zdroj : Transcash