[quote]V jižních Čechách začne plavební sezona na Vltavě 1. května. Lodní dopravci jsou připraveni, i když musí počkat na uvolnění koronavirových opatření. Loni se do lodní infrastruktury na jihočeském úseku řeky investovalo zhruba 200 milionů korun. Mezi novinkami bude nová skalní cesta ferrata u Purkarce. Provozovatelé očekávají nárůst počtu proplavených lodí a lidí. ČTK to dnes řekl marketingový manažer destinace Českobudějovicko-Hlubocko Vojen Smíšek.[/quote]

Loni proplulo plavebními komorami v jižních Čechách 37.865 lidí a 9507 lodí. Do dat se nezapočítávají ti, kteří volí vyhlídkové plavby po Malši v Českých Budějovicích nebo na Vltavě z Týna do Kolodějů. Podle Smíška je to dalších asi 13.000 lidí.

„Splavněný úsek Vltavy mezi Českými Budějovicemi a Kořenskem je připraven na sezonu. Pravidelný provoz plavebních komor se rozběhne 1. května,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Na vodu mohou bez omezení vyrazit soukromá plavidla, která nelimitují opatření v době nouzového stavu. Ta se vztahují na provozovatele lodní dopravy.

„Čekáme jen na uvolnění opatření, abychom mohli spustit provoz na lodních linkách. Na letošní sezonu máme opět naplánované plavby z Budějovic do Purkarce i historickým centrem města na Malši a části Vltavy u soutoku nad Jiráskovým jezem. Rádi bychom zachovali uznávání předplatních kuponů MHD a IDS Jihočeského kraje,“ uvedl provozovatel Jiří Borovka. Dodal, že zvažuje i to, že rozšíří pravidelné linky ze Sokolského ostrova na Luční jez a přidá zastávky v Havlíčkově kolonii nebo u firmy Koh-i-noor Hardtmuth.

Na řece se každoročně investuje, do plavebních komor i atraktivit. Ředitelství vodních cest dodělává výlevku pro odběr odpadních vod z plavidel ve sportovním přístavu v Hluboké nad Vltavou. Začátkem června by měla být hotová stavba ferraty na skále u Purkarce. Trasu zvládnou i lidé bez horolezeckých zkušeností, lze ji navštívit přímo z řeky díky molu.

Řeku čím dál častěji využívají turisté i obyvatelé Českých Budějovic na veslicích, šlapadlech či paddleboardech. Fungují pro ně různé půjčovny. U sportovního areálu v Hluboké nad Vltavou je nová písečná pláž, molo a nové vybavení, jako nafukovací trampolíny.

 

Zdroj : ČTK