V posledním měsíci výrazně zlevňovala nafta. Do běžných cen na totemech čerpacích stanic se však tento trend zatím promítl minimálně. O 4,50 Kč za litr nicméně klesla například plošná cena pro podnikatele využívající tankovací karty nákupní aliance Axigon. V nejbližší době se tento vývoj zřejmě odrazí rovněž ve standardních cenách pro koncové zákazníky.

Rozdíl mezi průměrnou cenou nafty na českých čerpačkách v půli října a nyní je méně než 1 Kč/l. V druhé půli uplynulého měsíce totiž dieselové palivo dále zdražovalo a až na jeho konci se trend obrátil. Naproti tomu tzv. plošné ceny, které jsou v dané síti čerpacích stanic vyhlašovány pro firemní zákazníky, v posledních 4 týdnech setrvale klesají.

„Za poslední měsíc klesla plošná cena pro držitele námi poskytovaných tankovacích karet v celé síti Shell na 42,49 Kč/l. To je o 4 koruny a 50 haléřů méně než v půli října, současně o 3 Kč/l pod průměrnou cenou na čerpacích stanicích a jen o 50 haléřů více než na tradičně nejlevnějších diskontních čerpačkách,“ uvedl Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která je autorizovaným distributorem tankovacích karet Shell.

Tento vývoj se v nejbližší době zřejmě promítne i do standardních cen na stojanech čerpacích stanic, byť nafta zatím zlevňuje neochotně a v průměru stojí litr asi 45,50 Kč/l. Plošné ceny totiž zpravidla bezprostředně reflektují aktuální vývoj na trzích. Umožňují tak predikovat, kam se v nejbližší době běžné totemové ceny vydají. Cena nafty na komoditní burze je nadále velice nestabilní, ale koruna posilující vůči dolaru by měla naftu ještě zlevnit.

„Ve srovnání s benzínem je plošná cena nafty u námi poskytovaných tankovacích karet vyšší už jen o 1,50 Kč/l. Průměrná cena obou paliv na stojanech čerpacích stanic se ale stále liší téměř o 4 Kč,“ řekl Damir Duraković. „Běžné ceny pro koncové zákazníky mají na rozdíl od plošných cen zpravidla určitou setrvačnost, která je často daná nutností doprodat zásoby paliva nakoupené za vyšší velkoobchodní cenu,“ dodává Damir Duraković.

Plošné ceny paliv, které byly dříve dostupné pouze velkým firmám a autodopravcům, dnes stále více využívají i menší firmy nebo živnostníci. S využitím sdružené poptávky v rámci nákupní aliance Axigon, která je jedním z největších odběratelů pohonných hmot v Česku, se totiž podnikatelé nemusejí vázat k minimálním odběrům paliva.