Plzeň bude dále posilovat trolejbusovou dopravu, a to jak nákupy nových vozů, tak novými linkami. Spolu s tramvajovou trakcí má podle Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP) ze všech dopravních aktivit ve městech největší smysl pro ochranu klimatu a udržitelného životního prostředí. Energetická krize rozvoj neomezila. Loni i letos nakoupily PMDP šest nových vozů, z toho dva dlouhé 18metrové, řekl ČTK mluvčí René Vávro. V dalších deseti letech chtějí PMDP využít dotace EU na bezemisní a energeticky úsporné vozy.

„V plzeňské městské hromadné dopravě vozíme teď v pracovní dny zhruba 265.000 cestujících denně. Trolejbusy jich převezou zhruba 70.000, tedy 27 procent, autobusy 21 procent. Největší podíl mají tramvajové linky,“ řekl mluvčí. PMDP mají 325 vozů, z toho 102 trolejbusů, 114 autobusů a 109 tramvají. Průměrné stáří trolejbusů je mírně nad osm let, všechny vozy jsou nízkopodlažní a lze do nich nastoupit rovnou z chodníku.

PMPD provozují devět trolejbusových linek. Podle náměstka primátora Michala Vozobule (TOP 09) připravuje město novou trolejbusovou trať z centra Plzně na Severní Předměstí zhruba za 250 milionů Kč. Akce je v seznamu strategických investic do dopravy, které chce Plzeň do roku 2030 podpořit z fondů EU. V seznamu, který teď schvalují ministerstva a připravují se výzvy, je také nová tramvajová trať na Vinice za půl miliardy Kč. Do února 2023 bude kompletně hotová nová tramvajová vozovna za 1,7 miliardy Kč.

MHD se po covidových propadech vrátila už v polovině roku na počty cestujících před pandemií. „Zdražení nafty i dopravní politika města přivede další cestující do MHD. Veřejná doprava už je v takovém stavu, že má potenciál lákat dál,“ řekl náměstek.

PMPD loni nakoupily dva kloubové 18metrové trolejbusy a čtyři standardní vozy, všechny s trakčními bateriemi. Mohou tak jezdit i po úsecích bez trolejového vedení. „Letos nakupujeme stejné počty, dva bateriové kloubové už máme, čtyři 12metrové bateriové ještě přijdou. Kupujeme výhradně klimatizované, bateriové, tedy parciální vozy, vybavené automatickým počítáním cestujících a kamerovými systémy,“ řekl Vávro. Trolejbus standardní délky aktuálně stojí téměř 12,5 milionu Kč, kloubový 17 milionů Kč.

PMDP chtějí využít na nákupy nových trolejbusů evropské dotace, které lze čerpat už teď i v následujících deseti letech na bezemisní a energeticky úsporné vozy. Hlavním zdrojem je operační program IROP, kde ale PMDP očekává rychlé vyčerpání prostředků, neboť pokrývá jen malou část potřeby obnovy a rozvoje vozových parků měst. Podle mluvčího jsou přislíbené další možnosti podpory, například fondy z prodejů emisních povolenek. „Podpora nákupu bezemisních vozů MHD a rozvoj tramvajových a trolejbusových tratí dává z hlediska ochrany klimatu a udržitelného životního prostředí největší smysl ze všech aktivit v dopravě ve městech,“ dodal.

Zdroj : ČTK