[quote]Lidem, kteří přijíždějí do Plzně vlakem nebo autobusem, se od neděle zkrátí cesta z jednoho nádraží na druhé z dosavadních 3,5 kilometru na desítky metrů. Od 9. prosince, tedy od platnosti nových jízdních řádů, bude vedle hlavní vlakové stanice otevřený nový autobusový terminál v Šumavské ulici za 150 milionů korun.[/quote]

Dvě třetiny nákladů pokryl evropský program IROP a státní rozpočet. ČTK to řekl primátor Martin Baxa (ODS). Největší městský přestupní uzel, z něhož vedou dva podchody k vlakům, poslouží občanům celé aglomerace, kteří směřují do Plzně do školy a za prací.

„Plzeň byla jedním z mála velkých měst v republice, v němž lidé museli při přestupech mezi autobusy a vlaky opravdu daleko. Cílem bylo zvýšit komfort cestujících,“ uvedl. Nový Terminál Hlavní nádraží je poblíž centra. Větší plocha centrálního autobusového nádraží CAN v Husově ulici je od vlakové stanice 3,5 kilometru.

Součástí stavby jsou stání pro autobusy, zastřešené nástupiště, provozní objekt, odstavná plocha i eskalátory k podchodu z vlakového nádraží. Terminál vznikl na městském pozemku mezi ulicí Šumavská a kolejištěm železniční stanice. „Vlastní autobusové nádraží je v západní části, ve východní pak odstavná plocha, která slouží rovněž jako obratiště pro trolejbusy městských dopravních podniků,“ uvedl náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). Je tam deset odjezdových a devět odstavných stanovišť, z toho jedno pro trolejbusy, dále točna pro trolejbusy, místa pro náhradní autobusovou dopravu pro potřebu výluk, WC a místností pro oddych, čtyři parkovací stání Polib a jeď, sloužící ke krátkodobému parkování, a dvě pozice pro invalidy. Z východní části vede schodiště a výtah do podchodu k východním vlakovým nástupištím.

Podle náměstka primátora Michala Vozobule (TOP 09) zrychlí uzel přestupy mezi expresy, osobními vlaky, linkovými autobusy a páteřními tramvajovými a trolejbusovými linkami MHD. Poblíž jsou dvě klíčové tramvajové linky a většina trolejbusových. „Na terminál budou nově zajíždět spoje páteřní autobusové linky od Tachova, autobusy od Losiné, Starého Plzence, Chrástu, Zruče-Sence (části severu a jihu Plzeňska) a Rokycan (i Radnicka) a o víkendu také spoje linek ze severního Plzeňska od Třemošné až po Kralovice a Kožlany,“ řekl Petr Náhlík z firmy POVED (Plzeňský organizátor veřejné dopravy). Od 9. prosince přestanou zajíždět na CAN a do zastávek Habrová a Mikulášská na Slovanech. V létě bude z terminálu denně vyjíždět spoj na Sušici, Horskou Kvildu a Kvildu. Končit tam budou autobusy MHD z Křimic, Malesic a Města Touškova a ve špičkách odtud budou vypravovány posilové trolejbusy do průmyslové zóny Borská pole.

„Stavba je ryze technicistní, nehráli jsme si na velkou architekturu. Hlavními dominantami zůstanou kupole nádraží a okresní soud ‚na Hamburku‘,“ řekl už dříve Náhlík.

 

Zdroj : ČTK