Plzeň od dnešního dne nově zahrne do placeného parkovacího systému P+G prostor pod Centrálním autobusovým nádražím v Kotkově ulici. Cena bude výhodnější než v okolní okrajové zóně F nebo v zóně C. Za hodinu parkování řidiči ve všední den zaplatí deset korun, při souvislém parkování delším než čtyři hodiny maximálně 45 korun za den. Noční stání bude stát maximálně 30 korun. Víkendové parkování bude zdarma, řekl ČTK náměstek primátora odpovědný za dopravu Aleš Tolar (STAN).

„Parkoviště v Kotkově ulici má kapacitu více než 240 míst. Nyní bude zařazeno do systému záchytných parkovišť P+G, kde má řidič zaparkovat a dál pokračovat pěšky. Cílem je vrátit parkovišti jeho původní smysl, tedy, aby zde lidé dojíždějící například denně za prací měli možnost zaparkovat. To bylo dosud obtížné, protože parkovací místa z velké části blokovaly dlouhodobě odstavené vozy,“ řekl Tolar. Za parkování řidiči zaplatí při odjezdu z parkoviště na terminálech, kde bude možné použít platební kartu nebo hotovost.

Město postupně rozšiřuje parkovací zóny od centra do dalších částí. Naposledy loni v prosinci zpoplatnilo parkování právě kolem Centrálního autobusového nádraží a od Tylovy ulice k nádraží Jižní Předměstí v zóně F. V prosinci 2022 otevřelo u autobusového nádraží záchytné parkoviště P+R se 163 parkovacími místy. Zóny placeného stání zřizuje především proto, aby rezidenti se zlevněnými ročními parkovacími kartami mohli vždy najít volné parkovací místo u svého bydliště a aby se ulice nepřetěžovaly velkým množstvím parkujících vozů nerezidentů. Zároveň magistrát zlevnil parkování na záchytných parkovištích P+R pro dojíždějící motoristy. Celodenní stání pro předplatitele MHD přijde na pět korun.

Podle zprávy o dopravě ve městě bylo na konci roku 2022 ve městě 4973 zpoplatněných parkovacích stání, z toho bylo 233 vyhrazeno pouze pro držitele parkovacích karet, zbytek byla smíšená parkovací stání. Plzeň za rok 2022 podle roční zprávy o městském parkovacím systému vybrala z parkovacích stání, placených parkovišť, parkovacích domů a parkovacích karet přibližně 61 milionů korun, meziročně o zhruba 14 milionů více. Výnosy z parkovacího systému byly o čtyři miliony vyšší než v posledním předcovidovém roce 2019. V letech 2021 a 2020 výnosy z parkovného poznamenala omezení související s pandemií koronaviru. Data za rok 2023 zatím nejsou k dispozici.

Zdroj: ČTK