Řetězec čerpacích stanic KM-Prona, který v Česku provozuje 50 pump, je postupně začne ve spolupráci s polostátní energetickou společností ČEZ vybavovat stojany pro rychlé dobíjení elektromobilů. V první vlně je v plánu vybudování 12 stojanů na pěti místech. Firmy to uvedly ve společné tiskové zprávě.

„Pokud bude náš partner spokojen s fungováním stanic z aktuální první vlny, rádi bychom na základě rozšířené spolupráce v další vlně během následujících zhruba dvou let osadili dalších deset až 12 nejvytíženějších lokalit KM-Prona dobíjecími stojany. Protože by šlo ve většině případů o lokality osazované vyšším počtem stojanů a koncipovaných jako ultrarychlé dobíjecí huby, pohyboval by se celkový počet stanic v řádu vyšších desítek,“ řekl ČTK mluvčí ČEZ Martin Schreier.

V první fázi řetězec podle jednatele Vladimíra Minaříka osadí dobíjecí stojany ve Velké Úpě na Trutnovsku, Zásmukách na Kolínsku a kolem dálnice D11 v Hodkovicích nad Mohelkou na Liberecku, Liberci a Mnichově Hradišti na Mladoboleslavsku. „Za vzorovou lokalitu považujeme čerpací stanici u Mnichova Hradiště. Tady řidičům elektroaut nabídneme dobíjení na osmi stojanech, kde díky nasazení tzv. dělené technologie lze z jednoho konektoru jednorázově nabíjet dvojnásobným výkonem, tedy až 360 kilowattů (kW),“ uvedl ředitel útvaru elektromobilita ČEZ Tomáš Dzurilla.

Během přestávky na občerstvení řidič díky stojanu o výkonu 180 kW doplní většinu kapacity baterií svého auta zhruba za deset minut a získá energii na dalších zhruba 150 kilometrů jízdy. V praxi tak při načerpání v Liberci dojede třeba do Chomutova nebo opačným směrem do České Třebové. Každá stanice nabízí dobíjecí konektory vhodné pro dobíjení všech značek a typů elektroaut.

ČEZ v rámci vize Čistá Energie Zítřka plánuje do roku 2025 dosažení hranice 800 provozovaných stojanů pro dobíjení elektromobilů a znásobení jejich výkonu. Poptávku po zkrácení časů dobíjení chce uspokojovat výstavbou stanic pro ultrarychlé dobíjení i rozšiřováním počtu stojanů v tzv. hubech ve vytížených lokalitách u hlavních tahů a ve městech.

V České republice loni vznikly stovky nových dobíjecích stanic pro elektromobily. Spolu s tím o desítky procent vzrostl počet dobíjení i spotřeba energie, sdělili v lednu ČTK velcí provozovatelé dobíjecích stanic v ČR. Ke konci loňského roku bylo v Česku podle statistik úřadů přes 2400 dobíjecích stanic. Jejich počet by měl postupně stoupat i letos, trendem jsou hlavně ultrarychlé dobíjecí stojany. Kromě ČEZ patří mezi další významné provozovatele firmy E.ON nebo Pražská energetika.

Rozsah dobíjecí infrastruktury v Česku tvoří i přes poslední nárůst jen nízké procento celkového podílu v EU. V unii co do počtu dobíjecích stanic vévodí Německo a Nizozemsko. Vzhledem ke stále nízkému množství registrovaných elektromobilů je ovšem podle odborníků tuzemská síť pro dobíjení zatím dostačující.

Zdroj: ČTK