Invoitix

[quote]Představitelé Plzeňského kraje doufají, že region dostane letos od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) necelých 300 milionů Kč na opravy krajských silnic II. a III. třídy. Tato suma by byla shodná s loňskou státní podporou. Hejtman Josef Bernard se chce dále dohodnout s Asociací krajů ČR, aby prosadila podíl krajů na výběru spotřební daně z pohonných hmot. Tyto peníze by podle něj měly aspoň po několik let mířit do krajů na silnice. Hejtman to řekl ČTK.[/quote]

,,Sešel jsem se s panem ministrem (Danem) Ťokem. Chápu jeho důvody. On už dnes není v situaci, kdy by měl problém, jak peníze vyčerpat. Takže dnes jich má spíš nedostatek, protože jsou připravené projekty národního významu,“ uvedl hejtman.

Podle něj se ale ministr nevyhýbá další debatě o tom, zda na krajské silnice peníze dát.

Variant je více. Letos by to mělo být podle Bernarda obvyklým způsobem zhruba kolem tří miliard korun pro všechny kraje ze SFDI, popřípadě z jiných zdrojů.

,,K necelým 300 milionům pro Plzeňský kraj bychom se měli letos opět dostat,“ míní Bernard.

Tři miliardy, ať už ze SFDI, nebo jiných zdrojů, podle něj slíbil krajům předseda vlády. Zástupci krajů ale musí podle Barnarda vědět, kdy je dostanou, protože musí připravit projekty.

,,Do konce dubna bychom měli mít jasno, jestli něco bude, a o co můžeme žádat,“ řekl.

Problém silnic II. a III. třídy v ČR je podle něj evidentní. “

,,Jen podfinancovanost za Plzeňský kraj dělá kolem 15 miliard korun,“ uvedl.

Přimlouvá se za mimořádné řešení, kdy by se na pět až sedm let adresně zvýšila spotřební daň na paliva.

,,Všichni občané by věděli, že za litr benzinu zaplatí o dvacetník navíc, ale za tolik a tolik let budu mít silnice opravené,“ uvedl.

Pokud by se lidem slíbilo, že silnice budou vypadat jako v Německu, tak by to podle hejtmana většina akceptovala. Kraje zatím ze spotřební daně na benzin a naftu nedostávají ani korunu. Hejtman to přednese jako jeden z návrhů při příštím jednání Asociace krajů. Chce, aby hejtmani oslovili s touto iniciativou vládu.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP