[quote]Plzeňský kraj vyhlásil veřejnou soutěž na dokončení západního okruhu v Plzni, největší stavby v jeho devatenácátileté historii za 2,3 miliardy Kč. Nová komunikace od Křimické ulice po Karlovarskou třídu, jejímiž investory jsou kraj a město, bude měřit 3,5 kilometru a má být hotová v roce 2023. Navazuje na první etapu dokončenou před pěti lety. Svedením tranzitní dopravy po okruhu se značně uleví centru Plzně, řekl primátor Martin Baxa.[/quote]

Celý okruh o délce 5,9 kilometru spojí největší městská sídliště na Severním Předměstí s více než 50 000 obyvateli s průmyslovou, obchodní a univerzitní zónou města Borská pole. „Bude dalším propojením ve směru sever – jih,“ uvedl primátor. Po dokončení stavby s šesti mosty se řidiči mířící od Klatov, Domažlic a z jihu Čech dostanou rychleji na Most a Karlovy Vary. Zatížení má být až 20 000 vozidel denně.

Podle náměstka hejtmana Pavla Čížka jde o největší dopravní stavbu v historii kraje i celostátně v evropském programu IROP (Integrovaném regionálním operačním programu) v tomto plánovacím období. EU na ni dá 1,54 miliardy Kč. „Potrvá tři roky. Pokud by vše dobře šlo, tak by mohla být hotová už na konci roku 2022,“ uvedl Pavel Čížek. Nabídky přijímá krajská správa silnic do 1. listopadu do 14.00 hodin. Cenu, za niž se stavba vysoutěží, budou schvalovat krajští zastupitelé.

Nová komunikace propojí silnici I/26 Domažlická a silnici 1/20 Karlovarská. V každém směru bude mít jeden jízdní pruh o šířce 3,5 metru. Stavba si vyžádá úpravy nebo výstavbu asi šesti kilometrů přilehlých komunikací a také cyklostezek.

„Děje se tak navíc v době, kdy jsme společně s Ředitelstvím silnic a dálnic a krajem začali stavět i východní část městského okruhu. Byla tak zahájena cesta ke splacení historického dluhu na silniční síti v Plzni,“ uvedl náměstek primátora Michal Vozobule. Stavba části silnice od Plaské ulice směrem k Boleveckému rybníku, která začala v červnu, odlehčí přetížené Karlovarské třídě i silnici u rybníka. ŘSD dále zpracovává dokumentaci pro územní rozhodnutí na navazující úseky silnice I/20 Na Roudné-Jateční a dále na nejdelší úsek Jasmínová-Jateční. Obě mají začít v letech 2024 a 2025.

 

Zdroj : ČTK