Počet dopravních nehod v Česku za účasti dětí se loni zvýšil o necelá dvě procenta na 4520. Proti předcovidovému roku 2019 to bylo zhruba o 800 méně. Při nehodách v minulém roce zemřelo devět dětí, meziročně o jedno více. Vyplývá to z údajů BESIP na tiskové konferenci.

Během prvního pololetí se letos stalo 898 nehod s účastí dětí, při kterých 41 dětí utrpělo těžké zranění a čtyři zemřely. Statistika nezahrnuje prázdniny a začátek školního roku, které jsou nejvíce rizikové.

„První dny školního roku jsou pro děti jedním z nejrizikovějších období na silnicích. Po prázdninách jsou rozptýlené, vidí se po dlouhé době se spolužáky nebo absolvují první cestu do školy. Řidiči se po letních dovolených potýkají s intenzivním provozem,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

V září, kdy začíná škola, je pro děti podle odborníků nejrizikovějším obdobím čas mezi 7:00 a 8:00 hodinou ranní, tedy cesta do školy. Ačkoliv během roku utrpí nejvíc dětí újmu jako spolujezdci v motorových vozidlech, v září se polovina nehod s úmrtím nebo těžkým zraněním týká dětí jako chodců.

„Ačkoliv se preventivní aktivity tradičně soustředí hlavně na školní děti, ve 40 procentech případů usmrcených a 28 procent případů těžce zraněných dětí během září je vina na straně řidičů osobních aut. Řidiči by v tomto období měli být pozorní v blízkosti škol a v obytných oblastech, zapomenout na mobilní telefony a sundat nohu z plynu,“ uvedl vedoucí BESIP Tomáš Neřold.

Oddělení BESIP pro letošní rok připravilo nový informační leták pro mladší děti, kde jim vysvětluje, jak se chovat v silničním provozu, například jak přecházet komunikaci, jak se chovat v dopravních prostředcích nebo jak bezpečně jezdit na kole. Leták ministerstvo vydalo i v ukrajinštině.

Druhou novinkou je vytvoření webové mapy dopravních hřišť. Těch je v Česku téměř 240, z toho na 177 se uskutečňuje dopravní výchova dětí. Ministerstvo na dopravní výchovu na hřištích letos uvolnilo 4,9 milionu korun. Mapa hřišť nabízí kompletní informace o daném hřišti jak pro veřejnost, tak pro školy. Ikony poskytují informace o kontaktech, otevírací době nebo vybavenosti. V rámci spolupráce BESIP a Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů vznikla také 3D vizualizace vybraných dopravních hřišť. V současnosti jich je zmapováno 96.

Pro učitele dopravní výchovy BESIP připravil podzimní sérii akreditovaných seminářů, a to jak pro pedagogy základních škol, tak středních a víceletých gymnázií.

Zdroj : BESIP