Výběr elektronického mýta na komunikacích v ČR v červenci meziročně stoupl o 1,65 procenta na 1,165 miliardy korun. Proti prvnímu pololetí růst výrazně zpomalil. Objem vybraného mýtného ovlivnily státní svátky v prvním červencovém týdnu. ČTK o tom dnes informoval správce mýtného systému, společnost CzechToll. Od začátku roku dopravci na mýtném zaplatili téměř 8,7 miliardy Kč.

„Jedním z důvodů zpomalení jsou pravděpodobně červencové svátky. Letošní červenec měl o jeden pracovní den méně. Zároveň jsou ještě stále meziroční srovnání ovlivněna dopady opatření proti šíření nemoci covid-19,“ řekl dnes ČTK mluvčí společnosti CzechToll Miroslav Beneš.

Počet mýtných transakcí se zvýšil meziročně o 0,6 procenta na více než 88 milionů. K tomu však znatelně přispělo rozšíření zpoplatnění na 373 kilometrů silnic I. třídy od 1. července. Na výběru mýta se nové úseky podílely 17 miliony Kč. I nadále připadá přibližně 90 procent výběru na dálniční úseky, zbylých deset procent činí výběr za jízdu po silnicích I. třídy.

Ke konci prvního pololetí bylo v systému elektronického mýtného zaregistrováno 706.000 vozidel s hmotností nad 3,5 tuny. Z toho 172.000 aut má domácí registrační značky, zbylá vozidla mají registrační značky ze zahraničí. Počet vydaných palubních jednotek dopravcům dosáhl 570.000 kusů.

V loňském roce dopravci zaplatili za průjezdy dálnic a silnic na mýtném téměř 14,2 miliardy korun, což byl meziroční nárůst o 23 procent a zároveň nejvyšší výběr za rok od začátku fungování mýta v roce 2007.

Zdroj : ČTK

DPP