DPP

Počet strojvůdců v Česku se loni výrazně snížil, uvedl Drážní úřad. Zatímco předminulý rok bylo evidováno více než 10.500 licencí, loni to bylo 9732. Pokles je podle instituce způsoben tím, že od září 2021, kdy končila platnost prvním desetiletým licencím, o prodloužení nepožádali všichni jejich majitelé. Část licencí je tak pravděpodobně neaktivních a patří těm, kteří odešli do důchodu či změnili zaměstnání, uvedl úřad.

„Drážní úřad každoročně vydá několik stovek nových licencí strojvedoucím, kteří složí zkoušku všeobecné odborné způsobilosti k řízení drážního vozidla. V roce 2022 bylo podle statistik Drážního úřadu nově vydáno 393 licencí. Počet zájemců o vydání licence strojvedoucího má v dlouhodobém horizontu klesající tendenci,“ řekl ředitel úřadu Jiří Kolář.

Zájemci o licenci strojvedoucího skládají teoretickou zkoušku na Drážním úřadě, která prověřuje jejich znalosti v písemné i ústní formě. Jen sedm z deseti uchazečů uspěje na první pokus. Uchazeči musí složit zkoušku nejpozději do jednoho roku od absolvování výcvikového kurzu v akreditovaném středisku a mají maximálně tři pokusy. Od října roku 2021 byla prodloužena platnost více než 2000 licencí, pro letošní rok se předpokládá, že o prodloužení požádá dalších 2400 strojvedoucích, sdělil úřad.

Personální situace strojvůdců je kritická a stává se, že vlak kvůli absenci těchto zaměstnanců nevyjede, řekl v prosinci v rozhovoru s ČTK člen prezidia Federace strojvůdců ČR David Votroubek. Přetížení strojvůdců spojené s častými přesčasy a nedostatkem možnosti čerpání dovolené vnímá jako jednu z příčin nedávných nehod spojených s poruchami na trakčním vedení. Problémem jsou podle Votroubka i nedostatečné mzdy. Votroubek dodal, že podle průzkumu ministerstva je pro 66 procent strojvůdců největší problém provozu na železnici složitost a nejednoznačnost předpisů.

Zdroj  :ČTK