opravní policie se v následujících dnech zaměří na větší informovanost zahraničních řidičů o pravidlech silničního provozu v ČR. Cizinci totiž vloni na českých silnicích zavinili 7689 dopravních nehod, při nichž zemřelo 48 lidí, což je devět procent z celkového loňského počtu obětí nehod v zemi. Při dnešním zahájení Evropského týdne mobility, který potrvá v celé EU od 16. do 22. září, to uvedla vedoucí oddělení prevence Policejního prezidia ČR Zuzana Pidrmanová. V Česku se loni stalo celkem 107.572 dopravních nehod,

„Dodržování pravidel silničního provozu, rozvaha, předvídavost a ohleduplnost k ostatním účastníkům provozu by mělo být jakýmsi automatismem řidiče při každém usednutí za volant doma i v zahraničí,“ podotkla Pidrmanová.

Policisté budou zahraničním řidičům, které zastaví při dopravních kontrolách na silnicích či při preventivních akcích u hranic, rozdávat především informační letáky v různých jazykových mutacích (angličtina, němčina, polština) o nejdůležitějších podmínkách provozu v ČR. Ministerstvo zahraničních věcí zároveň rozeslalo materiály v elektronické verzi všem zastupitelským úřadům.

Jednou z hlavních příčin přestupků cizinců je podle Romana Budského z platformy Vize 0 pocit beztrestnosti zahraničních řidičů, když jsou mimo vlastní kontrolní orgány. Další příčiny jsou odlišné zvyklosti jednotlivých zemí a neznalost pravidel. Téměř 60 procent dopravních nehod zaviněných cizincem bylo loni způsobeno nesprávným způsobem jízdy. Následovalo nedání přednosti v jízdě a nepřiměřená rychlost. Necelých sedm procent pak bylo zapříčiněno jízdou pod vlivem alkoholu.

K Evropskému týnu mobility se v rámci Dnů bezpečnosti ROADPOL připojí i hlavní město. K této příležitosti potřetí vystaví v Zítkových sadech sochy andělů, které upozorní na oběti dopravních nehod z řad chodců. V sadech bude stát celkem 25 soch symbolizujících 25 obětí pražských dopravních nehod z roku 2018 a osm usmrcených z roku 2019.

 

Zdroj : ČTK