DPP

Policisté při dopravních kontrolách o prázdninách zaznamenali téměř 79.000 přestupků, meziročně asi o 7000 více. Nejčastěji se přestupky týkaly překročení povolené rychlosti. Celkem o prázdninách policie registrovala 16.583 dopravních nehod, při kterých zemřelo 80 lidí a 341 se těžce zranilo. Na webu to dnes uvedla policejní mluvčí Hana Rubášová.

„Přestože bylo při letních dopravních nehodách usmrceno 80 osob, proti loňskému roku evidujeme pokles fatálních následků. Na českých silnicích zemřelo za letošní letní období o 20 osob méně než v roce předešlém,“ konstatoval náměstek policejního prezidenta Tomáš Lerch.

Celkem se policisté zabývali 16.583 nehodami. Nejčastější příčinou nehod bylo stejně jako v minulosti nevěnování se plně řízení vozidla, nesprávné otáčení nebo couvání a jiný druh nesprávné jízdy. Na nehodovost mají kromě chování účastníků silničního provozu vliv také povětrnostní podmínky, technický stav vozidel a komunikací, dopravní výchova i policejní kontroly.

„Pozitivně se projevila přítomnost dopravních policistů na silnicích v průběhu celých prázdnin. Dopravní policisté prováděli nespočet dopravně bezpečnostních akcí, které byly zaměřeny na hlavní příčiny dopravních nehod a jejich následky,“ uvedl ředitel dopravní policie Jiří Zlý.

Policisté se v létě zaměřili na řidiče osobních i nákladních vozidel, motocyklisty, řidiče autobusů, na tranzitní dopravu či vážení nákladních vozidel. Kontrolovali také dodržování nejvyšších předepsaných rychlostních limitů a to, zda účastníci silničního provozu nepožili alkohol či jiné omamné látky.