Zdroj: Pixabay.com
Invoitix

[quote]Policisté s experty z Interpolu nacvičovali koncem listopadu na pražském letišti odhalování podezřelých cestujících, zavazadel a nákladů. Za běžného provozu prověřili více než 100.000 pasažérů a odhalili dvě pochybení, která se týkala přepravovaných věcí. Speciální opatření ale nebyla nutná. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová. Výcvik byl zaměřen na posílení boje proti mezinárodnímu nelegálnímu obchodu a pašování radioaktivních materiálů.[/quote]

,,V jednom případě šlo o přirozené záření přepravovaného objektu a v druhém o chybně deklarované přepravované zboží. Ani v jednom případě nedošlo k překročení příslušných bezpečnostních norem,“ uvedla Nguyenová.

Akce nazvaná Conduit byla zaměřena na sdílení zkušeností s vyslanými experty Interpolu a USA. Zúčastnilo se jí několik policejních útvarů, především Národní centrála proti organizovanému zločinu, cizinecká policie Praha-Ruzyně, celní správa, pracovníci Státního ústavu radiační ochrany a jako pozorovatelé byli přizváni slovenští policisté. Akci koordinoval odbor Interpolu pro prevenci terorismu za použití radioaktivních materiálů, finančně ji podporuje ministerstvo energetiky USA. Výcvikem procházejí i policisté ostatních členských států Interpolu.

Česká policie od začátku letošního roku vypátrala více než 6100 hledaných osob a věcí z mezinárodních policejních databází. Zahraniční experti ocenili, že dotazy do databází Interpolu i Schengenského informačního systému policie systematicky využívá, což vede k efektivnímu vyhledávání a zadržování mezinárodně hledaných osob nebo odcizených a zneužitých cestovních dokladů.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP