Dopravní policisté zahájili dopravněbezpečnostní akci, při které se po celém Česku zaměří mimo jiné na dodržování nejvyšší povolené rychlosti, nedovolené držení mobilu nebo nepoužívání bezpečnostních pásů. Cílem je zvýšit bezpečnost na silnicích a zároveň také plynulost provozu. Novinářům to při zahájení akce na pražském Litochlebském náměstí řekl ředitel dopravní policie Jiří Zlý.

„Máme před sebou poslední prázdninový víkend a stejně tak jako na začátku prázdnin, tak i na jejich konci provádíme dopravněbezpečnostní akce. Hlavním cílem je zvýšit bezpečnost, ale také plynulost silničního provozu. A to zejména na hlavních tazích a dálniční síti České republiky,“ řekl Zlý.

Policisté se podle něj zaměří na hlavní příčiny dopravních nehod, mezi které počítají například překračování nejvyšší povolené rychlosti, používání mobilního telefonu za jízdy nebo nepoužívání bezpečnostních pásů. „Samozřejmě na hlavních tazích a dálnicích se zaměřujeme také na způsob jízdy, tedy na dodržování a nezneužívání levých jízdních pruhů,“ řekl Zlý.

Místa, na kterých budou policisté hlídat, vybrala policie s ohledem na zvýšení plynulosti provozu, ale i s ohledem na jejich rizikovost. „Těch stanovišť bych řekl, že v rámci celé ČR jsou desítky, ne-li stovky,“ řekl Zlý. Policisté nebudou celý víkend na stejných místech, ale budou je průběžně měnit.

Stejná akce se uskutečnila i na začátku prázdnin. „Stejně jako nejen na začátku a na konci prázdnin, ale v během celého roku, se řidiči dopouští stejných přestupků. To znamená opět překračování rychlostních limitů, držení mobilních telefonů nebo nepoutání se. A častým přestupkem je i špatný technický stav vozidel,“ dodal Zlý.

Dopravní policie vyšetřovala podle jeho vyjádření z konce letošního června o loňských prázdninách přes 17.700 dopravních nehod. Zemřelo při nich 100 lidí a 380 osob utrpělo těžké zranění. Podle statistik dopravní policie počet prázdninových obětí dopravních nehod klesá. Dosud nejméně jich bylo v roce 2020, kdy zemřelo 98 lidí. Nejvíce mrtvých, 291, policisté zaznamenali v roce 1993. Nejtragičtější příčinou nehody, která byla zaviněná řidičem motorového vozidla, bylo o loňských prázdninách to, že řidič nepřizpůsobil rychlost stavu vozovky. Zemřelo kvůli tomu 23 lidí.

Zdroj: ČTK