[quote]Polská železniční společnost Lotos Kolej se po Polsku a Německu chystá s vlastními vlakovými soupravami i do České republiky. Vyjet by měly ještě letos, oznámila dnes firma na svém webu. Lotos je aktuálně na druhé příčce mezi železničními dopravci v Polsku. Od roku 2015 působí i v Německu.[/quote]

„Rozšíření činnosti na Česko je z ekonomického hlediska opodstatněné,“ uvedl šéf společnosti Anatol Kuprycik. Podnik má od českého Drážního úřadu povolení platné do 19. října 2024, které firmě dovoluje vykonávat přepravu v Česku vlastními vlaky.

Společnost podle svého komuniké denně vypravuje několik set nákladních vlaků po celém Polsku, další pak v pohraničí s Ruskem, Českem, Slovenskem a Běloruskem. Chystá i vlaky na hranice s Litvou, čímž by rozšířila síť nabízených spojení na trase mezi východem a západem.

Po 17 letech podnikání firma sídlící v Gdaňsku využívá asi 130 lokomotiv a více než 4000 vagonů. Firma patří do petrochemického koncernu Lotos, o který usiluje největší polská rafinerská společnost PKN Orlen. Ta teď čeká na souhlas Evropské komise.

 

Zdroj : ČTK