Polsko má zájem koupit od Spojených států 96 bojových vrtulníků Apache v nejnovějším provedení, oznámil dnes polský ministr obrany Mariusz Blaszczak na sociálních sítích po jednání s šéfem Pentagonu Lloydem Austinem.

„Další dobré zprávy! Obrátili jsme se na Spojené státy kvůli nákupu 96 vrtulníků Apache AH-64E pro potřeby polského letectva,“ napsal Blaszczak na twitteru. Americký velvyslanec v Polsku Mark Brzezinski dodal, že polská armáda bude mít po Spojených státech nejvíce těchto vrtulníků na světě.

Blaszczak také napsal, že helikoptéry bude využívat 18. mechanizovaná divize, pro niž jsou určeny už tanky Abrams. Polsko začátkem dubna podepsalo s USA dohodu o koupi 250 tanků M1A2 Abrams v nejnovější verzi SEPv3, do země už dorazilo několik desítek starších strojů Abrams. „Apache skvěle spolupracují s těmito tanky, společně představují obrovskou sílu odporu,“ napsal Blaszczak.

Vrtulníky AH-64E Apache vyráběné společností Boeing americká armáda používá od 80. let minulého století. Američané je nasadili například ve válce v Perském zátoce v roce 1991. Vlastní je také například Británie, Izrael, Saudská Arábie, Japonsko nebo Tchaj-wan.

Polsko se snaží posílit svoji schopnost bránit se zejména v souvislostí s ruskou agresí proti Ukrajině. Koncem července podepsalo s Jižní Koreou kontrakty, na základě kterých koupí lehké bojové letouny FA-50, tanky K2 a samohybné houfnice K9.

Zdroj : ČTK