[quote]Polsko se rozhodlo odstoupit od dvou kontraktů na výstavbu silnic uzavřených s italskou společností Salini Impregilo. Oznámilo to dnes podle agentury Reuters polské ředitelství silnic a dálnic GDDKiA. Kontrakty se týkají části dálnice A1 na jihu Polska a části rychlostní silnice S3 na západě země. Italský podnik podle GDDKiA neprovedl dohodnuté práce.[/quote]

GDDKiA podle polské stanice Radio RMF FM nesouhlasilo s vyplacením dodatečných 549 milionů zlotých (asi 3,3 miliardy Kč), které Italové požadovali před obnovením prací, a naopak firmě uložilo vysokou pokutu za nedodržení termínu. Ta se podle stanice vyšplhala na 80 milionů zlotých (asi 478 milionů Kč) za A1 a téměř 84,5 milionu zlotých (asi 505 milionů Kč) za S3.

V podobné situaci je podle stanice i další italský koncern Pizzarotti, stavějící rychlostní silnici S5.

Podle listu Gazeta Wyborcza lze očekávat, že dokončení již tak silně zpožděné investice na S3, která měla být hotová do konce letošního března, se silně protáhne. Potrvá týdny a možná i měsíce, než se najde nový dodavatel. Loni dostali řidiči do užívání dva úseky S3 o délce 24 a 36 kilometrů, Salini mělo postavit dalších 14 kilometrů.

Společnost Salini Impregilo v konsorciu se slovenskou firmou Doprastav získala zakázku i v Česku. Konsorcium staví část obchvatu Českých Budějovic mezi Hodějovicemi a Třebonínem. Úsek dlouhý 12,5 kilometru by měl být hotov v létě 2022, jeho cena je sedm miliard korun.

Slovensko již začátkem března ukončilo s firmou Salini Impregilo spolupráci kvůli pomalému postupu stavebních prací na úseku dálnice D1 na severu země, včetně rozestavěného tunelu.

 

Zdroj : ČTK