Světový potravinový program (WFP) dnes vyzval k obnovení provozu ukrajinský černomořských přístavů, na kterých závisí velká část ukrajinského exportu pšenice a obilí do chudších zemí. Vývoz zemědělských komodit navíc pomáhá i válkou sužované ukrajinské ekonomice, uvedla agentura AP. Bez dodávek pšenice a obilí z Ukrajiny a Ruska se neobejde řada států v Africe či na Blízkém východě.

Podle WFP je nutné co nejdříve obnovit provoz ukrajinských nákladních terminálů pro zaručení exportu zemědělských komodit, který je stěžejní pro ukrajinskou ekonomiku a udržení dostatečného zásobování potravinami ve světě.

Obavy, že se letos sníží ruský a ukrajinský vývoz obilnin do světa, již vedly k růstu cen na mezinárodních trzích. Měsíc po vypuknutí války na Ukrajině se ceny pšenice zvýšily o 22 procent a kukuřice o pětinu. WFP již dříve vyjádřil obavu, že válka na Ukrajině prohloubí akutní nedostatek potravin v některých zemích. Na dovozu obilnin z Ukrajiny a Ruska ve velké míře závisí například Jemen, Libanon či Egypt. Samotný Světový potravinový program nakupuje 50 procent obilí z Ukrajiny, uvedl jeho šéf.

Ukrajinští zemědělci se však snaží najít cesty, jak prodávat své výrobky do zahraničí i v situaci, kdy nemohou používat nákladní terminály na části černomořského pobřeží patřící Ukrajině. Klíčovým přístavem se pro ně stává rumunské město Konstanca, ze kterého minulý týden vyplula první nákladní loď se 70.000 tunami ukrajinského obilí, což je náklad zhruba 49 vlaků, uvedla dnes agentura AFP. „Potřebujeme, aby se obilí dostalo na stůl spotřebitelů bez zpoždění a vyhnout se tak nebezpečí hladu,“ řekl agentuře šéf rumunského terminálu Viorel Panait. Své přístavy chce Ukrajině nabídnout i Bulharsko, které modernizuje přepravní terminál ve Varně.

Zdroj : ČTK