[quote]Průměrná cena povinného ručení letos v květnu činila 6392 korun, což byl proti dubnu nárůst o 63 Kč. Za tuto částku bylo možné podle Broker Consulting POVIndexu sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, což je typický vůz, kterým jezdí české domácnosti. V dubnu byl ale index na minimu. Proti stejnému období loňského roku je letošní květnová částka nižší o 161 korun.[/quote]

„Květnový nárůst hodnoty POVIndexu je pouze kosmetický, meziměsíční zdražení povinného ručení o 63 korun zatím nenasvědčuje tomu, že by v dalším období mělo dojít k výraznějším cenovým výkyvům,“ uvedl analytik Broker Consulting Jiří Váchal.

Nadále však je rozdíl mezi cenami v jednotlivých regionech. V Praze musí majitelé vozidel počítat s cenami povinného ručení v průměru o 9,8 procenta vyššími, zatímco ve městech o velikosti Benešova naopak ušetří 12,3 procenta. V Praze se roční pojistné v květnu zastavilo na částce 7674 Kč, v případě Benešova dosáhlo 6023 Kč. Minulý rok v květnu přitom řidiči zaplatili za roční pojistné v Praze 7344 Kč a v Benešově 5741 Kč.

Broker Consulting POVIndex sleduje vývoj nákladů na povinné ručení pro řidiče bez historie, ať už jde o nového řidiče, nebo o řidiče užívajícího do nedávné doby služební vozidlo. POVIndex zastupuje běžné vozidlo podobné kubatury a výkonu ve vyšších hodnotách plnění.

Podle České kanceláře pojistitelů, která vychází z průměrných cen na trhu všech členských pojišťoven a započítává i bonusové slevy, se POVIndex od Broker Consulting pohybuje až o více než 50 procent nad reálnou průměrnou cenou pojištění na trhu. Hodnota pojistného za jeden vybraný model vozidla nemůže být vypovídající tak, jako je kompletní informace o průměrné ceně se zahrnutím všech aspektů včetně vlivu bonusu či malusu, dodala kancelář.

Mnoho řidičů se s ohledem na stále ještě komplikovanou covidovou situaci rozhodlo vycestovat na letošní dovolenou automobilem. V takovém případě je nezbytné předem zkontrolovat platnost jak povinného ručení, tak řidičského a technického průkazu. Řidiči starší 60 let musí mít rovněž doklad o zdravotní způsobilosti. Odborníci radí nejprve se vždy dobře seznámit s dopravními pravidly cílové destinace i států, kterými bude řidič projíždět.

V Česku loni přibylo 169.000 vozidel se sjednaným povinným pojištěním odpovědnosti z provozu vozidla. Celkem tak má takzvané povinné ručení 8,575 milionu vozidel. Poskytuje jej 12 pojišťoven.

 

Zdroj : ČTK