Jednou ze základních (a odesílateli často podceňovaných výluk) v rámci pojištění přepravy zásilek (resp. zbožového pojištění) je výluka škod způsobených nedostatečným, nevhodným, vadným nebo chybějícím obalem.

Tato výluka se v různých obměnách objevuje prakticky ve všech pojistných podmínkách pojišťoven a většinou je doplněná i o výluku škod vzniklých přirozenou povahou zásilky, či nevhodným nebo vadným ložením zásilky. Zároveň je třeba upozornit, že výše uvedeným výlukám se obvykle nevyhneme ani při pojištění zásilek v rozsahu tzv. „All risk“ čili „proti všem rizikům“.

Velká část škod v přepravním řetězci dnes vzniká bez zjevného vnějšího vlivu. Obvykle se jedná o zhroucení zboží na paletě, popraskání plastových pásků fixujících zásilku k paletě a následné vysypání zásilky, případně o promáčknutí spodních vrstev stohovaného zboží. Konkurenční tlaky na snižování či udržování cen zboží se tak často promítají do šetření ze strany odesílatelů, kdy se volí balení, které je sice dostatečné pro statické skladování, avšak nedostatečné pro tak dynamický proces, jakým je přeprava zboží. Případně dochází ke stohování palet se zbožím, ačkoliv toto zboží nemá pro potřeby stohování dostatečně pevný obal.

U vykládky je pak na takto nedostatečně/vadně baleném či loženém zboží zjištěna škoda.

Následný postup bývá obvykle stejný – uplatnění vzniklé škody po dopravci. Avšak odpovědnost dopravce není absolutní, např. v silniční dopravě je vada balení či uložení zásilky odesílatelem výslovně zmiňována v čl. 17 odst. 4 b) a c) Úmluvy CMR jako důvod pro zproštění odpovědnosti. Dopravce se tak často zprostí odpovědnosti a ani jeho pojišťovna pak nemá důvod hradit škodu, za kterou dopravce nenese odpovědnost. A z případně sjednaného pojištění přepravy zásilky pojišťovna takovou škodu obvykle také odmítne plnit, jak jsme si již popsali výše.

Je tedy zřejmé, že přestože je pojištění přepravy zásilek nejlepším nástrojem na krytí nahodilých škod vzniklých na zásilce v průběhu přepravy, tak v případě použití nevhodného, nedostatečného či vadného obalu nemusí pomoci ani to sebelepší pojištění. Je proto extrémně důležité volit vždy pro přepravu takový obal, způsob balení a způsob ložení zásilky v dopravním prostředku, aby byla zásilka maximálně chráněna před dnes již běžnými vlivy dopravy, jako jsou vibrace, akcelerace vozidla či prudké brždění vozidla. V opačném případě je možné, že vzniklá škoda nebude kryta žádným pojištěním a zároveň ani dopravce nebude povinen vzniklou škodu uhradit.

 

Autor: Martin Slečka, DiS.;manažer skupiny oddělení likvidace škod; SATUM CZECH s.r.o.