Zdroj: Freeimages.com
DPP

[quote]Praha chce rozšířit seznam staveb, které bude možné budovat už během vyvlastňovacího procesu. Umožní to novela zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury, kterou chystají poslanci a ministerstvo dopravy. Novinářům to řekl primátorčin náměstek Petr Dolínek. Na seznam by měly přibýt například stavba metra D, modernizace pražského železničního uzlu nebo rozšiřování tramvajové sítě. Na seznamu je nyní zahrnuta například dostavba Pražského okruhu.[/quote]

,,Ve Sněmovně již vznikla pracovní skupina, která dává dohromady faktické znění novely a rovněž seznam staveb, u nichž by mohl být institut takzvaného předběžného uvedení v držbu uplatněn. Ovšem z mého pohledu tam některé zásadní stavby chybí, proto jsem se rozhodl, že je do seznamu načtu,“ řekl Dolínek, který je také poslancem.

Jednou z chybějících staveb je linka metra D. V jejím případě se hlavní město dlouhodobě potýká s výkupy pozemků. Dopravní podnik dokonce začal připravovat založení společného podniku se soukromým developerem, který by výkupy zrychlil. Praha totiž nemůže pozemky vykupovat za tržní ceny, ale pouze odhadní.

Další stavbou je silnice I/12 z Běchovic do Úval, která navazuje na stavbu Pražského okruhu mezi D1 a D11. V případě železniční sítě bude chtít město posunout hranice železničního uzlu Praha. Seznam jej ohraničuje zastávkami na území Prahy. Podle Dolínka je třeba do uzlu zahrnout i středočeské Hostivice, Černošice, Říčany u Prahy, Úvaly a Roztoky u Prahy. Na seznam má přibýt i rozšiřování tramvajové sítě.

Podle Dolínka to ale neznamená, že město bude moci začít automaticky vyvlastňovat.

,,Nechceme obcházet domlouvání s majiteli pozemků. Jde o to, aby byly stavby co nejdříve realizovány, a pak došlo k vyrovnání. Aby nás vlastníci pozemků nedostávali do úzkých,“ řekl.

Proces vyvlastňování bude moci být zahájen teprve tehdy, vyčerpá-li město všechny možnosti řešení.

Zdroj: ČTK