HANDOUT - 23.08.2021, Frankreich, ---: Der neue Lärmradar «Méduse» (dt. Qualle) von Bruitparif (undatierte Aufnahme). Ans Tempolimit gehalten, aber trotzdem geblitzt: Frankreich testet eine neue Radarfalle, die es auf lärmende Motorräder und Autos abgesehen hat. Gekoppelt an ein Kennzeichen-Lesegerät soll es später auch Bußzettel geben. (zu dpa: «Frankreich will lärmende Biker und Autofahrer mit Lärm-Radar stoppen») Foto: --/Bruitparif/dpa - ACHTUNG: Nur zur redaktionellen Verwendung im Zusammenhang mit der aktuellen Berichterstattung und nur mit vollständiger Nennung des vorstehenden Credits +++ dpa-Bildfunk +++

Pražský magistrát dá firmě Technologie hlavního města Prahy (THMP) 120 milionů korun na úpravy 852 lamp veřejného osvětlení na šesti místech, z toho 172 společnost připraví k budoucí instalaci nabíječek pro elektromobily. Dnes to schválili radní hlavního města. Radní Michal Hroza (TOP 09) uvedl, že v roce 2030 bude podle odhadu města v Praze jezdit 180.000 elektromobilů a k jejich obsluze bude potřeba 4500 nabíječek.

Investice čeká podle schváleného dokumentu ulice na Vinohradech, Dvorcích, Hájích, Černém Mostě, Velké Ohradě, v Bohnicích a v Kobylisích. Technologie pro nabíjení THMP nainstalují pouze do části lamp. „Kvůli úspoře peněz se ale rovnou vymění i zbývající osvětlení v ulicích – takže dalších 680 lamp, ty už ale budou bez této možnosti,“ vysvětlil Hroza.

THMP zahájily projekt instalace technologie pro nabíjení elektromobilů do vybraných lamp před několika lety, loni ve zkušebním provozu spustily na Vinohradech 13 dobíjecích stanic s celkem 25 místy. Podle Hrozy bude město s ohledem na projekce ohledně počtu elektromobilů do této oblasti v dalších letech investovat více. „Proces přípravy dobíjecích stanic se bude muset významně zrychlit,“ řekl. Nyní jsou v metropoli odhadem řádově stovky nabíječek.

V Praze je zhruba 135.000 lamp veřejného osvětlení. Kvůli instalaci technologie pro nabíjení je potřeba k lampám přivést nové kabely, které kapacitně zvládnou přivést energii pro lampu i nabíječku. V loňském roce tak podle schváleného dokumentu město nechalo upravit 55 lamp. Minulé vedení města rozhodlo, že městské nabíječky budou v budoucnu provozovat soukromé firmy na základě městem udělované koncese.

Zdroj : ČTK