Městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP) vybudovala ve svém servisním areálu v Praze 8 přístřešek pro parkování aut, jehož střechu tvoří solární panely a je napojen na ultrarychlou dobíjecí stanici pro elektromobily vybavenou akumulátorem. Zástupci firmy zařízení představili novinářům. Řešení, které je v ČR zatím unikátní, bude společnost podle svého ředitele Tomáše Jílka nabízet i pražským městským částem či státním organizacím.

Střecha přístřešku pro kryté parkování je tvořena asi 200 metry čtverečními solárních panelů, které fungují oboustranně a využívají i od země odražené světlo. Ročně podle předpokladu vyrobí přibližně 20 megawatthodin elektrické energie. Náklady byly podle Jílka asi šest milionů korun.

Unikátní je dobíjecí stanice, kterou vyrobila rakouská firma Kreisel Electric a podle zástupců THMP jako první v ČR disponuje akumulátorem, takže funguje, i když je pod mrakem a fotovoltaika nevyrábí. Umožňuje navíc vysokorychlostní nabíječku nainstalovat i v místě, kde schází dostatečný příkon distribuční soustavy. Baterie je schopna uchovat elektřinu pro nabití až čtyř elektromobilů.

Nabíječku bude zatím firma využívat pro své potřeby, kromě nabíjení elektromobilů bude přebytky elektřiny využívat i servisní budova například k dobíjení elektrických vysokozdvižných vozíků. Návratnost investice se odvíjí od uspořené elektrické energie a bude podle ředitele deset až 15 let. „Při intenzivním komerčním provozu a tomto rozměru například na parkovišti nějakého úřadu by se návratnost zkrátila někam k šesti letům,“ řekl.

Právě například úřadům městských částí firma podle Jílka začala řešení nabízet. „Jsme v jednání i s některými státními institucemi,“ dodal. Doplnil, že přístřešek THMP nyní kryje 12 až 18 parkovacích míst, ale velikost může být v podstatě libovolná podle požadavků dané instituce.

Odhalení zařízení se dnes zúčastnil i ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek (TOP 09), který ho ocenil jako inovativní řešení a příklad dobré praxe, kterou se mohou inspirovat i jiná města. „Takové projekty potřebujeme pro modernizaci infrastruktury a snižování uhlíkové stopy ve městech a mají mou plnou podporu,“ uvedl ministr.

Městská firma THMP vznikla v roce 2018 transformací společnosti TCP-Vinohrady za účelem převzetí správy veřejného osvětlení, o které se do té doby starala soukromá firma Eltodo. Od té doby převzala i další městské technologie jako kamery, semafory nebo dopravní a telematické systémy.

Zdroj: ČTK

DPP