DPP

Pražská historická tramvaj na lince číslo 42, která dosud jezdila pouze o víkendech, nově pojede od čtvrtka do neděle. Průvodčí budou mít nově ve svých mobilních telefonech nainstalovánu aplikaci, která od cestujících přijme platbu kartou. Turisté budou moci nově platit také v kryptoměnách. ČTK to dnes sdělila Klára Malá, mluvčí městské společnosti Prague City Tourism (PCT), která tramvaj provozuje. V metropoli jezdí ještě historické tramvaje číslo 41 a 23.

Zaměstnanci v tramvaji budou mít nově v mobilním telefonu aktivovánu aplikaci GP Tom. Z telefonu se tak stane terminál, přes který mohou cestující uhradit jízdenky platební kartou, kartou v mobilu nebo hodinkami. „Terminály výrazně urychlí proces nákupu jízdenek a zároveň turistům poskytnou pohodlnější alternativu plateb. Na rozdíl od hotovosti má s sebou platební kartu téměř každý,“ uvedl ředitel IT oddělení PCT Petr Soukup. Zakoupená jízdenka je platná 24 hodin.

Další novinkou je možnost zaplatit kryptoměnami. „V současné době jsou velmi oblíbeným peněžním prostředkem. Není tak důvod, proč by je lidé nemohli využívat i k běžným platbám. Za jízdenku tak nově mohou zaplatit i kouskem bitcoinu nebo třeba etherea,“ uvedl Soukup. Obchodník si následně bude moci vybrat, zda chce přijmout platbu v krypto, nebo tradiční měně.

Tramvaj číslo 42 zavedla PCT loni jako benefit programu V Praze jako doma, kterým magistrát podpořil turismus postižený pandemií covidu-19. Tramvaj jezdí z Dlabačova okolo Pražského hradu ke Královskému letohrádku a odtud pak na Malostranskou, dále přes Čechův most k Masarykovu nádraží a přes Václavské náměstí pak zamíří na Národní třídu a dále na okolo Národního divadla na Malostranské náměstí, odkud zamíří zpět ke Královskému letohrádku na Dlabačov.

Dosud jezdila pouze o víkendech, přes léto bude nově jezdit od čtvrtka do neděle. „Letos předpokládáme, že před sebou máme poměrně slibnou letní sezonu. Rozhodli jsme se tak během prázdninových dnů posílit tramvajové spoje o další dny,“ dodala Malá.

Zdroj  :ČTK