Pražský mobiliář a zejména přístřešky MHD se v české metropoli poškozují více než v jiných evropských zemích. ČTK to sdělil Michal Štefl, mediální zástupce firmy JCDecaux, která v Praze vlastní a provozuje zhruba 900 přístřešků. Mezinárodní firma působí ve většině zemí Evropy a v Praze je situace s vandalstvím nejhorší. Ročně musí firmy vyměnit stovky skel. Minulý víkend vandalové poškodili desítky zastávek, na kterých firma vylepila otevřený dopis primátorce.

Za minulý rok muselo JCDecaux nechat v Praze vyměnit 1400 čtverečních metrů poškozených skel. Společnost se podle Štefla setkává i s cílenými útoky na svůj majetek. Minulý víkend například vandalové poškodili desítky zastávek MHD, na kterých firmy zveřejnila otevřený dopis primátorce ohledně zakázky na provozování přístřešků.

„To není náhodný vandalismus, ale kampaň s cílem poškodit majetek naší společnosti. Okamžitě jsme podali trestní oznámení Policii ČR a věříme, že pachatelé budou nejen odhaleni, ale zároveň policie zjistí, na čí objednávku jednali,“ uvedl ředitel JCDecaux Pavel Slabý.

Otevřený dopis primátorce Adrianě Krnáčové se týkal chystané zakázky na provozování přístřešků MHD po roce 2021, kdy JCDecaux vyprší smlouva. Radní Prahy nedávno rozhodli, že ji nebudou prodlužovat a nového provozovatele přístřešků město najde v koncesním řízení. Firma JCDecaux následně magistrát nařknula, že cíleně připravuje podmínky pro to, aby přístřešky a na ně navázané příjmy z reklamy převzala konkurenční společnost BigBoard. Magistrát to odmítl a zástupci BigBoardu uvedli, že na Slabého podají trestní oznámení.

JCDecaux nyní v Praze vlastní a provozuje zhruba 900 přístřešků na zastávkách MHD, z toho 300 z nich je bez reklamní plochy. Další má dopravní podnik. Nová firma by je měla podle schválené varianty postupu od roku 2021 vlastnit všechny, celkem jich má být 2230. Počítá se s tím, že 585 reklamních ploch by bylo vyhrazeno pro potřeby magistrátu. Konkrétní podmínky spolupráce vzejdou z koncesního řízení.

JCDecaux kromě přístřešků v Praze provozuje 344 tzv. city light vitrín, tedy osvětlených reklamních ploch, 148 velkoformátových vitrín, 1288 metrů reklamního zábradlí a 68 informačních sloupů. Současné vedení města v čele s primátorkou Krnáčovou smlouvu v minulosti chtělo předčasně vypovědět, protože je podle něj nevýhodná. Na základě právní analýzy se však nakonec rozhodlo počkat, až smlouva vyprší.

Zdroj: ČTK