[quote]Před 110 lety, 28. srpna 1907, byl založen americký zasilatelský gigant United Parcel Service (UPS), původně American Messenger Company. Firma dnes provozuje mezinárodní síť pro přepravu malých zásilek a dokumentů ve více než 220 zemích a teritoriích. UPS může doručovat až osmi miliardám lidí. Na český trh vstoupila v roce 1992.[/quote]

V roce 1907, kdy byla v Americe velká poptávka po soukromých kurýrních a přepravních službách, si devatenáctiletý podnikatel James „Jim“ Casey půjčil 100 dolarů a založil ve městě Seattle ve Washingtonu společnost American Messenger Company. V odpovědi na telefonní hovory přijímané ve sklepním ústředí kurýrní firmy posílali poslíčci vzkazy, doručovali balíčky, přenášeli zásilky či podnosy s jídlem z různých restaurací. Většinu dodávek doručovali pěšky a pro delší trasy využívali kolo.

V roce 1913 společnost pořídila první doručovací vozidlo, Ford T, a na jeho bok napsala nový název: Merchants Parcel Delivery. V roce 1916 se ke společnosti připojil Charlie Soderstrom, který s sebou přinesl automobily a jejich odbornou znalost a také hnědou barvu. O tři roky později společnost poprvé expandovala mimo Seattle do města Oakland v Kalifornii a přijala své současné jméno United Parcel Service.

V roce 1924 zavedla UPS první pásový dopravníkový systém pro manipulaci s balíčky, přepravní služby byly rozšířeny do vzdálenějších oblasti a současně se rozšířily maloobchodní doručovací služby. V roce 1930 UPS rozšířila svůj dosah na východní pobřeží USA.

Po válce UPS rozšířila služby na doručování zásilek mezi všemi zákazníky, soukromníky i podniky. Toto rozhodnutí učinilo z UPS přímého konkurenta pošty. A v roce 1953 UPS obnovila leteckou přepravu. V 80. letech začala též působit v Evropě a v roce 1988 obdržela oprávnění k provozování vlastních letadel, čímž se oficiálně stala leteckou společností. Na konci 90. let se UPS začala větvit a zaměřovat se na nový kanál, služby.

Zdroj: ČTK

DPP