[quote]Před rokem, 26. srpna 2016, byl otevřen třetí most přes Bosporskou úžinu v Istanbulu. Silniční i železniční most sultána Selima I. Hrozného spojil evropskou a asijskou část Turecka. První most přes Bospor byl otevřen 30. října 1973, druhý 3. července 1988.[/quote]

Nový most vede přes severní část úžiny nedaleko jejího ústí do Černého moře, od obce Garipçe na evropském břehu k obci Poyraz na asijském. Je součástí nového dopravního systému, který vede severními, okrajovými částmi Istanbulu a jeho okolí. Po mostě jezdí v jedné úrovni automobily i vlaky, dvojice kolejí je položena uprostřed mostu mezi čtyřproudovou dálnicí na každé straně. Celková délka mostu je 2,2 kilometru, šířka 58,5 metru.

Podle tureckého tisku je most nejdelším kombinovaným mostem na světě (pro automobilovou i železniční dopravu) a osmým nejdelším visutým mostem. Náklady na jeho vybudování se odhadovaly na tři miliardy dolarů (60 miliard korun). Stavba nese jméno po sultánovi, který vládl osmanské říši v letech 1512 až 1520.

Zdroj: ČTK