[quote]Členové dozorčí rady Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) se budou moci účastnit všech jednání výboru fondu. Změna má pomoci posílit kontrolu nad řízením fondu. Počítá s tím poslanecká novela zákona o SFDI, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad.[/quote]

S návrhem přišla skupina poslanců napříč sněmovními kluby již loni v lednu. Dosavadní znění zákona podle nich nespecifikuje formu, jakou má dozorčí rada na činnost a hospodaření SFDI dohlížet.

„Navrhovaná právní úprava doplňuje možnost členů dozorčí rady účastnit se jednání výboru, které je klíčem k porozumění aktivitám a činnosti fondu a tedy k tomu, aby dozorčí rada jmenovaná Poslaneckou sněmovnou mohla řádně vykonávat svou kontrolní funkci,“ píše se v důvodové zprávě. „Takovýto bezzubý kontrolní mechanismus přiznává Poslanecké sněmovně toliko formální kontrolní roli nad fondem, ale prakticky ji neumožňuje,“ stojí v důvodové zprávě.

Jedním z impulsů pro změnu zákona byla zakázka na IT systém pro elektronické dálniční známky. SFDI se původně na dodávce a provozu systému za 401 milionů korun dohodl s firmou Asseco Central Europe. Podle loňského vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) byla zakázka předražená. Zakázka stála křeslo tehdejšího ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO). Jeho nástupce Karel Havlíček (za ANO) se s firmou Asseco domluvil na zrušení zakázky bez sankcí pro stát.

Státní fond dopravní infrastruktury, který hradí dopravní stavby, funguje od roku 2001. Loni měl fond v rozpočtu původně 87 miliard korun, po posílení to bylo 124 miliard Kč.

 

Zdroj :  ČTK