[quote]Vzdělávacího programu pro aktivní řidiče nad 65 let s názvem Jedu s dobou, který má zvýšit bezpečnost řidičů seniorského věku na silnicích, by se letos mělo zúčastnit sedm tisíc lidí. Proti předchozímu ročníku přibude 16 kurzů, celkem se jich uskuteční 144 a jsou pro účastníky zdarma. Program Asociace center pro zdokonalovací výcvik řidičů Autoklubu České republiky pořádá třetím rokem. Novinářům to dnes řekl prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček.[/quote]

„Podle ohlasů jsme se kurzem trefili do poptávky řidičů seniorů. O kurz byl loni velký zájem a letos by se mělo zúčastnit ještě asi o tisíc lidí více,“ řekl Šťovíček.

Šestnáctihodinový kurz sestává z teoretické části, v níž se řidiči seznámí s novinkami v legislativě a zásadami bezpečné jízdy, a z praktické části na polygonu. Účastníci kurzu si mohou vyzkoušet zvládnutí smyku, techniku vyhýbacího manévru či brzdění v různých rychlostech a na různých površích. Součástí jsou i praktické ukázky první pomoci.

Kurzy jsou dostupné v Ostravě, ve Vysokém Mýtě, v Hradci Králové a v dalších pěti polygonech v České republice. Projekt financuje Fond zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Podle výkonného ředitele České kanceláře pojistitelů Jana Matouška letos akci podpoří asi 15 miliony korun.

Bezpečnost seniorů patří podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého k prioritám policie. Podle statistik patří nehody, které způsobí řidiči starší 70 let, k nejzávažnějším. „Statistiky dopravní nehodovosti nejsou příliš příznivé s ohledem na následky na životech a zdraví právě u této věkové skupiny, a to jak u kategorií chodců či řidičů motorových vozidel, ale také v kategorii cyklistů,“ dodal.

Asociace center pro zdokonalovací výcvik řidičů pořádá kurzy zdarma od roku 2018. V tom roce byl projekt financován asi šesti miliony korun. Asociace center sdružuje provozovatele výcvikových center pro zvládání krizových situací při řízení auta.

 

Zdroj : ČTK