[quote]Případů, kdy strojvůdce nedovoleně projede návěstidlo, se letos do konce listopadu stalo na železnici v Česku 140. Loni jich za stejné období bylo 146. Vyplývá to ze statistik Drážní inspekce. Tento týden ve čtvrtek ovšem porušili zákaz jízdy dva strojvedoucí, loni byly dva případy za celý prosinec.[/quote]

Inspekce už dříve uvedla, že hlavním důvodem incidentů je nepozornost strojvedoucích, často opakovaná například při odjezdu ze stanice. Chybují především méně zkušení strojvedoucí. Ve většině případů si ale chybu uvědomí krátce po projetí návěstidla.

Letos byl problematický především začátek roku, kdy Drážní inspekce za první tři měsíce zaznamenala 56 případů projetí návěstidel na červenou. Například v lednu v Liberci vykolejil spěšný vlak s šesti desítkami pasažérů, nikomu se nic nestalo. V únoru pak expres z Prahy do Mnichova projel v Ejpovicích za Plzní na červenou a vjel na jinou trať. Strojvedoucí zastavili vlaky 34 metrů od sebe. Nikomu ze zhruba 320 cestujících se nic nestalo.

V březnu v Praze na Smíchově projel návěstidlo rychlík, souprava bez cestujících zastavila tři desítky metrů od jiného vlaku. O několik dní později vykolejil nákladní vlak na hlavním nádraží v Olomouci, strojvedoucí nedovoleně projel přes návěstidlo při posunu soupravy.

Poslední dva případy se staly ve čtvrtek. U Mladé Boleslavi projel ráno rychlík společnosti Arriva návěstidlo se signálem stůj a poškodil při tom výhybku. Nikdo se nezranil, protijedoucí vlak byl včas zastaven. U Hořovic na Berounsku zase projel návěstidlo osobní vlak Českých drah a dostal se na kolej, po níž jel proti němu rychlík. Oba vlaky zastavily na pokyn dispečerů dva kilometry od sebe. Nikomu se nic nestalo.

Drážní úřad připravuje vznik kontrolního systému, který by monitoroval, zda strojvůdci místo odpočinku nejezdí u konkurence. Ve spolupráci s ministerstvem dopravy úřad pracuje také na vytvoření bodového systému, který by po vzoru bodového systému v silniční dopravě sankcionoval problémové strojvůdce.

 

Zdroj : ČTK