Výběr informací o protestech taxikářů proti alternativním dopravním službám typu Uber (ve středu se sejdou zástupci řidičů taxi s premiérem Andrejem Babišem):

– Uber působí v Praze od poloviny srpna 2014, zpočátku jen pro profesionální dopravce s limuzínami, od listopadu téhož roku přibyla možnost přivýdělku pro běžné řidiče se službou Uber Pop. Firma je od počátku ve sporu s pražským magistrátem i ministerstvem dopravy, podle kterých by pro vozy Uberu měla podobně jako pro jiná vozidla taxi platit povinnost jezdit s viditelným označením taxi a úředně schváleným taxametrem. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky.

– Řidiči taxi začali proti Uberu výrazněji vystupovat v únoru 2016, kdy na téměř osm hodin blokovali magistrálu. Asi 200 aut zůstalo 8. února ráno stát u nádraží, průjezdný byl jen jeden pruh v obou směrech. Žádali konec taxislužeb fungujících přes mobilní aplikace jako Uber, protestovali i proti nejvyšší povolené ceně za kilometr a hrozbě přezkoušení z místopisu a zkoušek z cizího jazyka.

– Začátkem června 2016 primátorka Adriana Krnáčová (ANO) Uber marně vyzvala, aby svou činnost zlegalizoval a aby službu Uber Pop nahradil službou Uber taxi. Teprve poté bylo město ochotno s Uber vyjednávat o možné spolupráci. V červenci 2016 pak několik pražských taxikářských firem vystupujících pod Sdružením pražských provozovatelů TAXIslužby (SPPT) neuspělo u městského soudu s návrhem předběžného opatření na zakázání služby Uber Pop.

– Loni v polovině září taxikáři protestovali proti Uberu na pražském letišti. Chodili po parkovištích kolem terminálů a na auta spadající pod Uber lepili samolepky s tvrzením, že jde o nelegální transport. Další protest proti Uberu uspořádali 2. října 2017, kdy tři hodiny blokovali pomalou jízdou dopravu v okolí letiště a hodinu troubením a kroužením kolem Mariánského náměstí dávali najevo nespokojenost u magistrátu. Do akce se zapojilo 1000 až 1200 taxikářů, na jejich podporu vyjelo i 70 vozů taxi po městském okruhu v Brně.

– Další protest, plánovaný na 15. listopadu 2017, nakonec taxikáři odvolali. Od minulého týdne se ale kvůli Uberu vypravili se svými vozy do ulic Prahy již třikrát. Poprvé ve čtvrtek 8. února, kdy pomalu jezdili středem města, podobný způsob protestu, který dopravu příliš neovlivnil, zvolili o den později. Výraznější dopad měla jejich další akce v pondělí 12. února, kdy několik stovek řidičů taxi zablokovalo vltavské nábřeží v centru Prahy.

Zdroj: ČTK