56390243 - dolny hricov, slovakia - april 30, 2016: traffic on slovak d1 highway. next part of this route is under construction in background.

Motoristé už rok jezdí po zrekonstruované dálnici D1. Provoz na ní po skončení prací výrazně stoupl v obou směrech, a to místy i o téměř 30 procent. Vyplývá to ze statistik mýtného systému společnosti CzechToll. Podle dopravců se kvalita dálnice výrazně zlepšila, rekonstrukce však podle nich nevyřešila problém s nedostatkem odstavných ploch u ní. V současné době navíc pokračují další práce na rozšíření dálnice u Brna.

Kompletní rekonstrukce páteřní dálnice mezi Prahou a Brnem trvala přes devět let. Poslední opravený úsek silničáři otevřeli loni 1. října. Dokončení oprav se ovšem zdrželo o tři roky, termín byl dvakrát odsouván. Rekonstrukce vyšla na 21,8 miliardy Kč bez DPH, což bylo proti původním předpokladům asi o dvě miliardy méně.

Řidiči se během té doby museli potýkat s řadou uzavírek, v nichž byl provoz zpravidla omezen do dvou zúžených pruhů s maximální rychlosti do 80 km/h. Řada motoristů se proto během rekonstrukce dálnici vyhýbalo, což ukazují statistiky z mýtného systému. Během letošního srpna systém zaznamenal ve směru z Prahy do Brna více než šest milionů mýtných transakcí. To je zhruba o 25 až 30 procent více než ve stejném měsíci v předchozích letech, kdy pokračovala oprava dálnice. Nárůst intenzity provozu je ve statistikách mýtného systému patrný i v opačném směru.

Změnu v kvalitě dálnice pocítili zejména tuzemští dopravci. „Její stav před rekonstrukcí byl natolik špatný, že enormně zvyšoval náklady na údržbu vozidel, která zde jezdila pravidelně. Povrch je nyní v pořádku,“ řekl mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix. Zároveň však upozornil, že ani rekonstrukce dosud nevyřešila problémy s dlouhodobým nedostatkem parkovacích kapacit. „Věci se ale dávají do pohybu a nové odpočívky se otvírají. Pohříchu je to běh na velmi dlouhou trať,“ podotkl Felix.

I přes loňské dokončení devítileté rekonstrukce omezení na dálnici pokračují i v současnosti. Letos totiž silničáři zahájili několikaleté práce na rozšíření dálnice na šest pruhů v okolí Brna. Podle dopravců bylo navýšení kapacity dálnice v tomto úseku už naléhavě potřeba. „Ostatně tři pruhy v jednom směru by si zasloužily i další úseky,“ dodal Felix.

O kompletním rozšíření dálnice po celé její délce se diskutovalo už před zahájením rekonstrukce, stát ovšem nakonec od toho upustil, kvůli komplikacím s výkupem pozemků v okolí dálnice.

Dálnice D1 je nejstarší a nejdelší českou dálnicí. Jde zároveň o nejvytíženější část tuzemské dálniční sítě. Zrekonstruována byla část dálnice mezi Mirošovicemi u Prahy a Kývalkou u Brna.

Zdroj  :ČTK