DPP

Provozovatel mýtného systému v Česku CzechToll loni navýšil zisk po zdanění na 110 milionů korun. Meziročně je to zlepšení zhruba o desetinu. Tržby firmy vzrostly o přibližně 15 procent na téměř miliardu korun. Vyplývá to z výroční zprávy CzechTollu. Firma zajišťuje mýto od prosince 2019. Loni na něm stát vybral přes 14,2 miliardy korun, dosud nejvíce. Náklady na výběr mýta loni činily zhruba sedm procent z výběrů.

Rok 2021 byl druhým kompletním kalendářním rokem z celkem desetileté smlouvy na provoz mýta mezi státem a CzechTollem. Výnosy firmy se během loňského roku meziročně zvýšily o 2,67 miliardy korun. K růstu přispěla přes koronavirová omezení během roku zejména nová struktura mýtných poplatků.

Letos mýtné výběry dál rostou. Důvodem je především rozšíření systému o dalších více než 400 kilometrů dálnic a silnic první třídy. Příjmy státu z mýtného by se podle odhadů měly zvýšit přibližně o 400 milionů korun za rok. Za první pololetí roku výběr elektronického mýta meziročně stoupl o 5,8 procenta na 7,5 miliardy korun.

CzechToll na konci roku 2019 vystřídal na pozici správce mýta rakouskou společnost Kapsch. Spolu s tím český podnik spustil nový elektronický systém mýtného založený na satelitní technologii. Ten CzechToll vybudoval společně se slovenskou partnerskou společností SkyToll. Za vybudování systému a jeho desetiletý provoz firma dostane od státu 10,75 miliardy korun.

CzechToll patří do investiční skupiny PPF. Založen byl v srpnu 2017. Na konci loňského roku firma zaměstnávala 52 lidí. Letos se společnost přesunula do nové skupiny ITIS Holding, který sdružuje mimo jiné českého a slovenského správce mýta a další technologické firmy. Vlastníkem nového holdingu je PPF společně s šéfem obou provozovatelů mýta Matejem Okálim. Ten zároveň je jeho výkonným ředitelem.

Zdroj : ĆTK