DPP

Provozovatel mýtného systému v Česku CzechToll loni zvýšil zisk o 17 procent na 128,5 milionu korun. Meziročně také navýšil tržby o sedm procent na 13,7 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin. Mýtný systém spravuje CzechToll od roku 2019. V loňském roce dopravci za mýto zaplatili dosud nejvíce, a to 14,85 miliardy korun. Náklady na provoz a rozvoj systému byly necelá miliarda Kč.

O zhruba 900 milionů korun meziročně vzrostly ostatní výnosy společnosti, a to na loňských 12,7 miliardy korun. Její provozní náklady stouply také o 900 milionů na v podstatě stejnou částku. O 75 milionů více společnost utržila za prodeje výrobků a služeb, konkrétně 950 milionů korun.

Meziročně výběr mýtného vzrostl o necelých pět procent, podle výroční zprávy zejména kvůli rozšíření zpoplatněných úseků od 1. července loňského roku. Celkem bylo ke konci minulého roku v ČR zpoplatněno 2867 kilometrů dálnic a silnic první třídy. Zahraniční dopravci se na vybraném mýtném podíleli necelými 52 procenty.

Společnost CzechToll letos vyhrála soutěž na dodávku mýtných služeb na Slovensko, které by chtělo snížit provozní náklady na výběr mýta. Správce slovenských dálnic NDS v srpnu oznámil, že nejvýhodnější nabídky ve dvou soutěžích v souvislosti s vybudováním nového mýtného systému předložil právě CzechToll. Proti výsledku jednoho z tendrů byla podána námitka. Provozní ředitel CzechToll Petr Chvátal v úvodním slovu výroční zprávy uvedl, že věří, že firma bude moct, i přes námitky jiných uchazečů, dodat Slovensku vyspělý informační systém.

CzechToll na konci roku 2019 vystřídal na pozici správce mýta rakouskou společnost Kapsch. Spolu s tím český podnik spustil nový elektronický systém mýtného založený na satelitní technologii. Ten CzechToll vybudoval společně se slovenskou partnerskou společností SkyToll. Za vybudování systému a jeho desetiletý provoz firma dostane od státu 10,75 miliardy korun.

CzechToll patří do investiční skupiny PPF. Založen byl v srpnu 2017. Na konci loňského roku firma zaměstnávala 51 lidí. Loni se společnost přesunula do nové skupiny ITIS Holding, která sdružuje mimo jiné českého a slovenského správce mýta a další technologické firmy. Vlastníkem ITIS Holding je PPF společně s šéfem obou provozovatelů mýta Matejem Okálim. Ten zároveň je jeho výkonným ředitelem.

Zdroj: ČTK