[quote]Průmysl zakončil letošní první pololetí pozitivně. Potvrdil tak, že i přes různá omezení a nejistotu se v posledním roce postupně stabilizoval. Meziročně v červnu 2021 průmysl vzrostl o 11,4 % a meziměsíčně o 1 %. K meziročnímu růstu nejvíce přispěla výroba kovových konstrukcí, výroba motorových vozidel a také výroba pryžových a plastových výrobků. Dařilo se i dalším sektorům, jako třeba výrobcům elektrických zařízení nebo strojů. Meziměsíčně ale například výroba motorových vozidel zpomaluje, protože už naráží na nedostatek komponent. Zahraniční obchod skončil po roce ve schodku.[/quote]

„Průmysl se v červnu podle našeho očekávání vrátil na předkrizovou úroveň. Oproti předchozím krizím se stabilizoval a obnovil poměrně rychle, i když tahle rychlost už teď naráží na různé překážky“ říká Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky a hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Za vysoký meziroční růst v letošním druhém čtvrtletí může hlavně rekordní propad v době vypuknutí koronakrize vloni na jaře. Stávající kondici ale dokládají i výsledky růstu tržeb. Ty meziroční stouply o 15,6 %, hodnota zakázek firmám narostla o 22,8 %. Rostoucí hodnotu zakázek potvrzují i průzkumy Svazu průmyslu mezi firmami. Podniky jsou podle nich optimistické i ve svých očekáváních pro zbytek roku. Průmysl tak potvrdil, že pozitivně přispíval k vývoji HDP ve 2. čtvrtletí, kde před pár dny Český statistický úřad odhadl celkový růst ekonomiky o 7,8 %.

„I přes aktuální pozitivní výsledky průmyslu ale nemůžeme zcela jásat. Ceny některých surovin a materiálů meziročně stouply i na dvojnásobek, výrazně zdražuje i elektřina. To se následně projevuje ve vstupních cenách nejen pro průmysl. Některým firmám se tak výrazněji zvyšují náklady. Podniky se také potýkají s nedostatkem některých dílů a materiálů. Očekáváme ovšem, že u řady komodit a mezivstupů se situace postupně stabilizuje,“ říká Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky a hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy ČR. Firmy také stále trápí nedostatek zaměstnanců.

I PŘES NĚKTERÉ PŘEKÁŽKY BY MĚL PRŮMYSL DÁL RŮST

Celkově průmyslové výsledky za druhý kvartál roku 2021 ještě poznamenala velmi nízká srovnávací základna z loňského roku. I z toho důvodu jsou hodnoty růstu za celé čtvrtletí vysoké. Meziročně průmysl vzrostl o 28,1 %, hodnota nových zakázek stoupla dokonce o 48 %, tržby v průmyslu o 33,9 %. „Příští čtvrtletí by i přes nedostatek a zdražování vstupů a další rizika mělo být patrně také rostoucí. Budeme ho už ale srovnávat s ustálenějšími daty loňského roku, kdy se ekonomika postupně začala vyrovnávat s úvodním šokem pandemie. Takto vysoké hodnoty proto již v druhém pololetí i kvůli současným bariérám neuvidíme,“ dodává Bohuslav Čížek.

 

Zdroj : SP