[quote]První dva vlaky 646 od výrobce Stadler nasadí České dráhy na regionální trať z Olomouce do Drahanovic, po které podle vedení národního dopravce začnou jezdit v nejbližších dnech. Soupravy ale zatím neprošly slibovanou modernizací, jelikož tento projekt má zpoždění. V Olomouckém kraji bude jezdit 12 vlakových jednotek Stadler. Novinářům to dnes řekl člen představenstva a náměstek generálního ředitele Českých drah pro provoz Michal Kraus.[/quote]

Celkem 12 vlaků se sníženou podlahou řady 646 od Stadler Pankow pořídily České dráhy v Německu. Dvě vozidla, která budou zprovozněna v těchto dnech, České dráhy podle Krause před chystanou modernizací částečně upravily vlastními silami, aby mohly vyjet na regionální trať z Olomouce do Drahanovic. Další dvě soupravy České dráhy plánují letos zprovoznit ve zkušebním provozu.

Veřejná zakázka na modernizaci všech 12 vozidel bude zahrnovat například vybavení souprav LCD monitory, přibude bezdrátové wifi připojení, elektrické zásuvky pro nabíjení drobné elektroniky a nové bude také čalounění sedadel. Termín pro doručení žádostí uchazečů o zakázku byl stanoven na 6. únor, nyní budou vyhodnoceny.

Soupravy Stadler budou nasazeny na pravidelných spojích výhradně na území Olomoucké kraje. Po trati z Olomouce do Drahanovic se s nimi cestující podle Krause svezou také na severu kraje. Na Jesenicku budou jezdit například na tratích ze Šumperka do Hanušovic a Jeseníku nebo Olomouce do Moravského Berouna.

Hejtmanství má podle loni v květnu podepsaných smluv za zajištění železniční dopravy v Olomouckém kraji ročně platit Českým drahám 650 milionů korun, což je o 150 milionů korun více než v předchozích letech. V růstu ceny jsou zahrnuty vyšší náklady na železniční dopravu a právě i nasazení 12 modernizovaných vlakových souprav Stadler.

Mladá fronta Dnes (MfD) nedávno upozornila, že hejtmanství kvůli opožděné modernizaci jednotek Stadler chystá úpravu smluv s Českými drahami. Odrazí se to v ceně, za kterou národní dopravce v kraji jezdí. České dráhy vypsaly první soutěž na modernizaci souprav Stadler loni v dubnu a nakonec ji zrušily, protože se do ní nikdo nepřihlásil. Poté byla zahájena příprava nového tendru.

 

Zdroj : ČTK