Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) se bude z kybernetického útoku z minulého týdne vzpamatovávat několik měsíců, organizaci způsobil zásadní škody. V podcastu ŘSD to řekl generální ředitel organizace Radek Mátl. Podle něj šlo o propracovaný a dlouho připravovaný útok. Vedle webových stránek či asistenční linky nefungovaly po hackerském útoku například účetnictví, systém veřejných zakázek, spisová služba a další programy. Stavby ani řízení provozu by podle Mátla ohroženy být neměly.

Kybernetickému útoku čelila společnost minulé úterý. Mimo provoz byly například webové stránky RSD.cz nebo Dopravniinfo.cz, nefungovala ani asistenční linka. Systémy pro veřejnost organizace alespoň částečně zprovoznila během minulého týdne, stránka Dopravniinfo.cz, kde jsou informace o aktuální dopravní situaci v ČR, byla nedostupná i včera. Vedle toho podle Radka Mátla útok vyřadil například i systémy pro veřejné zakázky, účetnictví, spisovou službu, datové schránky nebo další vnitřní programy organizace.

„Byl to velmi propracovaný a dlouho připravovaný útok profesionálů,“ řekl Radek Mátl. Podle něj šlo o útok na organizaci jako celek a nemířil jen na konkrétní stránky. Útok podle něj způsobil obrovské a zásadní škody, přičemž obnovení a opětovné dohledání všech dat může i přes použití záloh trvat i několik měsíců.

Ohroženy by neměly být příprava a realizace staveb, ŘSD podle Radka Mátla muselo kvůli útoku v první den zrušit jen několik zakázek malého rozsahu, což by nemělo mít na pokračovat staveb vliv. Komplikace se podle generálního ředitele nedotkly ani řízení provozu, například mýtný systém nebo řízení dopravy v tunelech bylo bezpečně izolováno.

Útok výrazně zkomplikoval vnitřní fungování ŘSD i přes dřívější kroky, které podle Radka Mátla pracovníci organizace v oblasti kybernetické bezpečnosti v minulých měsících provedli. Zvláště po začátku ruské agrese na Ukrajině podle něj ŘSD vyvinulo při ochraně velké úsilí, šlo však o velmi důkladný útok, zopakoval.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v pátek oznámil, že počítačové systém ŘSD napadl ransomware, jak se označuje vyděračský program, který zašifruje data a za jejich odblokování požaduje výkupné. NÚKIB uvedl, že zná útočníka, z taktických důvodů ho ale nyní nezveřejní.