Ministr vnitra a předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Vít Rakušan plánuje odvolání generálního ředitele České pošty Romana Knapa. K rozhodnutí Rakušana přivedlo mimo jiné to, že se Knap setkal s obviněným podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem. Ministr se s Knapem sejde příští týden, aby s ním projednal termín a způsob jeho odchodu. Na funkci chce vypsat výběrové řízení. Uvedl to dnes v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi (ČT). Podle vyjádření mluvčího České pošty je záměr odvolat Knapa pouze politické rozhodnutí, které nemá z hlediska fungování pošty logiku.

Rakušan podle svých slov uvažoval o odvolání Knapa již dříve s tím, že by odešel na podzim. Jeho rozhodování urychlila informace o setkání Knapa s podnikatelem Redlem.

Tak za prvé, a to chci zdůraznit, pan generální ředitel (Knap) se setkal s panem Redlem na schůzce v době, kdy jsem nebyl ministrem vnitra. On se s ním setkal, když byl ministrem ještě Jan Hamáček (ČSSD)Já v té době pana Knapa ani neznal,“ řekl Rakušan již dříve serveru Seznam Zprávy. „O jeho (Knapově) schůzce s Redlem jsem se dozvěděl, až když na ni upozorňovali novináři. Generálního ředitele jsem si pozval, ptal se ho na tu schůzku. Jeho interpretace byla taková, že pana Redla přivedl obchodní partner,“ doplnil.

Podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka si Redla na domluvenou obchodní schůzku s Knapem přivedl obchodní partner bez předchozího ohlášení. Knap přitom Redla nikdy před tím neviděl a ani jej neznal. „Na schůzce s ním nic nedomluvil, byl schůzce pouze přítomen na straně dlouholetého obchodního partnera České pošty. O historii pana Redla byl informován až po této schůzce, poté s ním již žádný kontakt neměl. Odvolání pana generálního ředitele je tedy čistě politickou záležitostí, z hlediska fungování České pošty nedává logiku. Pan ministr může být spokojen s tím, že na Českou poštu se nikdo ze skupiny pana Redla nedostal. A to díky generálnímu řediteli,“ reagoval dnes pro ČTK Vitík.

STAN uspíší mimořádný sněm, místo na podzim bude již o prázdninách

Mimořádný sněm STAN se neuskuteční na podzim, ale už v polovině prázdnin. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl Rakušan. Úmysl svolat na podzim mimořádný předčasný sněm ohlásil Rakušan ve čtvrtek mimo jiné kvůli obvinění pražského politika STAN Petra Hlubučka v souvislosti s hospodařením pražského dopravního podniku.

Kvůli stykům s dalším obviněným, podnikatelem Michalem Redlem, oznámil dnes rezignaci z funkce ministra školství i místopředsedy STAN Petr Gazdík. Starostům se tím opět snížil počet členů již tak rozpadlého nejužšího vedení. „Proces budeme muset urychlit. Doufáme, že se sněm povede svolat v půlce prázdnin. Byl bych rád, kdyby to bylo na konci července,“ uvedl dnes Rakušan. Volit se podle něj bude kompletní vedení, Rakušan chce funkci předsedy obhajovat.

S Polčákem bude řešit situaci kolem kauzy v DPP pražské hnutí STAN

S europoslancem Stanislavem Polčákem (STAN), který byl podobně jako končící ministr školství v kontaktu s obviněným podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, bude budoucnost řešit příští týden pražská organizace Starostů a nezávislých (STAN). V Otázkách Václava Moravce České televize to dnes řekl Rakušan. U Polčáka by uvítal podobné vyvození politické odpovědnosti jako u Gazdíka, který dnes oznámil, že ve vládě skončí ke 30. červnu.

Rakušan v České televizi uvedl, že situaci kolem Polčáka bude řešit lídr pražské kandidátky a náměstek primátora Petr Hlaváček. V dnešním rozhovoru s Hlaváčkem se shodli, že se hnutí musí odstřihnout od všech lidí spojených s obviněným podnikatelem. „Nesmíme několika lidem, kteří přímo kradli, nebo byli naivní a nedocenili své kontakty, dovolit zkazit budoucnost a pověst hnutí,“ uvedl. STAN podle něj nyní „běží o svou budoucnost“.

Gazdík podle Rakušana ukázal, že umí vyvodit odpovědnost. Ministr vnitra doplnil, že by „uvítal vyvození politické odpovědnosti“ i v případě Polčáka. Rakušan současně zdůraznil, že Polčák stejně jako Gazdík nefiguruje ve spisu jako podezřelý či obviněný.

Europoslanec Polčák rezignoval v březnu na funkci místopředsedy Starostů kvůli informacím o své odměně za prosazení zákona o odškodnění pro obce za výbuch muničních skladů ve Vrběticích. Česká advokátní komora (ČAK) začátkem června dospěla k závěru, že zákon ani stavovské předpisy Polčák neporušil.

Zdroj : ČTK