[quote]Údaje o investičních transakcích v českém realitním sektoru za první pololetí roku 2019, které shromáždila společnost Cushman & Wakefield, svědčí o značném nárůstu jejich objemu. Dosažená hodnota – 1,743 miliardy eur – ukazuje, že pokles z roku 2018 byl jen výkyvem, nikoli trendem. Podle očekávání se bude realitnímu trhu podobně dařit i ve druhém pololetí letošního roku a jeho celkový výsledek by mohl přesáhnout tři miliardy eur.[/quote]

 

„Aktivita na investičním trhu dále roste, a to zejména v segmentech kanceláří a průmyslových nemovitostí. Celkový objem transakcí meziročně stoupl o 69 procent, objem transakcí kanceláří se oproti loňskému pololetí téměř zdvojnásobil, když vzrostl o 81 procent,“ komentuje nárůst Michal Soták, partner a vedoucí investičního týmu pro střední a východní Evropu ve společnosti Cushman & Wakefield.

 

Kancelářské budovy vedou jak v objemu transakcí, tak v jejich počtu: z celkových 33 letos dosud uzavřených transakcí jich 15 bylo právě v tomto sektoru. Následují retailové nemovitosti (7), za nimi hotely (6) a průmyslové objekty (5); co do objemu je pořadí na druhém a třetím místě obrácené.

Tabulka 1: Objem transakcí

Objem transakcí podle typu nemovitosti (milion EUR) 2018 H1 2019 H2 2019 – výhled 2019 – výhled
Kanceláře 955 1 005 737 1 742
Hotely 171 367 80 447
Retail 730 222 435 657
Průmyslové nemovitosti 568 149 10 159
Nemovitosti se smíšenou funkcí 47 0 24 24
Celkem 2 471 1 743 1 286 3 029

 

 

 

 

 

 

Investují Korejci i Češi

Za letošní drtivou převahou kanceláří stojí několik mimořádných transakcí v Praze, která nad ostatními regiony obvykle převažuje, aktuálně tvoří dokonce rekordních 84 procent. Jednalo se o administrativní budovy Waltrovka, Rustonka a Main Point Pankrác. Při všech těchto transakcích, na nichž se podílela právě společnost Cushman & Wakefield, byli kupujícími jihokorejští investoři.  

 

Díky těmto třem velkým transakcím se investoři z Jižní Koreje v uplynulém pololetí stali jedním z klíčových zdrojů likvidity – jejich podíl na celkovém objemu investic tvořil 32 procent. Dalším významným zdrojem byl nový český kapitál, přičemž domácí investoři realizovali podobný podíl transakcí (34 procent).

 

„Vzhledem k tomuto vývoji je složitost transakcí relativně vysoká – pracujeme na nich s prodávajícími, kteří mají vysoké cenové očekávaní, a s kupujícími, kteří na českém trhu nebyli nebo před pár lety vůbec neexistovali,“ uvádí Michal Soták.

 

Graf 1: Země původu investorů

Dále byli tradičně aktivní investoři z USA a Německa, celkem tvořili zahraniční investoři 66 procent objemu transakcí. Podíl těch domácích dlouhodobě klesá, což ukazuje na zvyšující se atraktivitu českého trhu pro zahraničí. Neznamená to však, že by čeští investoři zůstávali pozadu: roste jejich význam a „kupní síla“, což je dobrá zpráva pro likviditu českého nemovitostního trhu.

 

Michal Soták z Cushman & Wakefield vysvětluje: „Význam domácích investorů dlouhodobě roste, zejména pokud jde o jejich potenciál kupovat mnohem hodnotnější nemovitosti než dříve. V první polovině roku 2019 je však do jisté míry vytlačili korejští investoři, a tak podíl těch českých na objemu investic činil 34 procent. V počtu transakcí pak šlo o zhruba poloviční podíl (52 procent). Loni to za celý rok bylo více – lokální investoři realizovali 78 procent transakcí podle počtu a 45 procent transakcí podle objemu.“

 

Tabulka 2: Největší transakce první poloviny roku 2019

Nemovitost Město Sektor Kupující Prodávající
Waltrovka Praha Office GLL/Hanwha Penta Investments
Hotel Intercontinental Praha Hotel R2G J&T
Trimaran/City Element Praha Office Allianz Real Estate S+B Gruppe
Diamant Praha Office BMO RE Partners GLL
Hotel Don Giovanni Praha Hotel Wenaasgruppen Mornington Capital
Palác Špork Praha Office Generali Group SEBRE
The Orchard Ostrava Office BH Securities Hartenberg Holding
A7 Office Center Praha Office Conseq Revetas Capital Advisors
Novodvorska Plaza Praha Retail Bluehouse Capital Klépierre
Rustonka Praha Office Whitestar/
/Hana Financial Group
J&T
Main Point Pankrác Praha Office Mint Investments/
/Hana Financial Group
PSJ Invest
Contera portfolio Ostrava/Teplice Industrial TPG Capital Contera
Europark Štěrboholy Praha Retail DBK SES Spar European SC
Na Příkopě 14 Praha Retail Immofinanz Lordship
Crystal Prague Praha Office Českomoravská nemovitostní CFH Group
IBIS Prague Praha Hotel Amundi Czech Republic Cecopra

 

 

Aktivita bude pokračovat

Podobně velká transakční aktivita by měla přetrvávat i ve druhé polovině roku 2019; objem transakcí by tak mohl – stejně jako v letech 2016 a 2017 – přesáhnout tři miliardy eur.

Aktuálně byla dokončena transakce týkající se dvou nových budov Palmovka Open Park 3 a 4. Do konce roku očekáváme několik dalších středně velkých prodejů kancelářských a retailových nemovitostí,“ shrnuje Michal Soták.

 

 

Zdroj : Cushman & Wakefield