DPP

[quote]Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dostalo nabídky na stavby trojice úseků dálnice D6. Jde o stavbu obchvatu Řevničova, úseku z Nového Strašecí do Řevničova a obchvatu Lubence. Nejnižší ceny v jednotlivých tendrech nabízejí Vodohospodářské stavby, Hochtief a Alpine Bau. V tiskové zprávě to uvedlo ŘSD.[/quote]

Sdružení vedené společností Vodohospodářské stavby požaduje za výstavbu úseku mezi Strašecím a Řevničovem zhruba 700 milionů korun. Přestože jde o nabídku s nejnižší cenou, blíže má k vítězství podle ministerstva dopravy druhá nejnižší nabídka konsorcia společností Berger Bohemia, Habau, Alpine Bau a Berger Bau. Ta sice požaduje za 5,5 kilometru dlouhý dálniční úsek o zhruba 46 milionů korun více, nabízí ale delší desetiletou záruku na trvanlivost stavby. Prvně jmenované sdružení státu nabídlo šestiletou garanci.

Ve zbylých dvou tendrech už firmy s nejnižšími cenami nabízely vždy standardní desetiletou záruční lhůtu. U čtyřkilometrového obchvatu Řevničova podalo nejnižší nabídku sdružení vedené firmou Alpine Bau spolu se společnostmi Berger Bohemia, Berger Bau a Habau CZ, které požaduje zhruba miliardu korun. To proti předpokládané ceně projektu představuje úsporu o 40 procent. O osm milionů korun dražší bylo v tomto tendru sdružení vedené Metrostavem, jehož členy jsou společnosti Swietelski a Eurovia.

V poslední soutěži na stavbu obchvatu Lubence nejnižší nabídku podalo sdružení vedené firmou Hochtief spolu s Colas CZ a firmou M-silnice. To za stavbu 4,8 kilometru dlouhého úseku požaduje 992 milionů korun, což je 67 procent očekávané ceny, uvedlo ŘSD.

Nabídky společností nyní posoudí vládou sestavená výběrová komise, která doporučí výběr nejvhodnějšího uchazeče. Všechny uvedené úseky patří mezi takzvané prioritní stavby. Pokud se v soutěžích neodvolají neúspěšní uchazeči, je podle ŘSD šance zahájit tyto stavby ještě v letošním roce.

Zdroj: ČTK