[quote]Část řidičů alternativních přepravních služeb založila vlastní asociaci, která by měla hájit zájmy šoférů těchto služeb. Hlavním cílem Asociace řidičů alternativních taxislužeb je zjednodušení procesů, které jsou nutné pro získání licence. Asociace o tom informovala v tiskové zprávě. Alternativní služby Bolt (dříve Taxify) a Uber s asociací přímo nespolupracují, zapojení svých řidičů do ní však bránit nebudou. V Praze působí kolem 3000 řidičů těchto platforem.[/quote]

Poslanci v současnosti řeší novelu zákona o silniční dopravě, která vymezuje pravidla pro provoz taxi. Ministerstvo dopravy v ní navrhlo zrušení povinnosti mít ve voze taxametr, místo kterého by řidiči využívali aplikaci. Další novinkou je částečné zrušení povinné střešní svítilny na vozidle nebo zrušení zkoušek z místopisu.

Právě zjednodušení pravidel pro udělení licence a následný provoz taxi je hlavním cílem asociace. Ta chce zastupovat několik stovek řidičů Boltu, Uberu nebo taxikářů, kteří kombinují jízdu pod dispečinkem a některou z alternativních služeb, a to zejména v legislativě.

„Celé odvětví jde velice rychle dopředu a málokdo ty změny vidí do takového detailu jako my. Dokážeme navíc k jednomu stolu přivést jak celoživotního taxikáře, který dnes jezdí pod dispečinkem i aplikací, tak občasné řidiče. Všechny typy jsou potřeba a všichni mají k rozvoji taxikařiny co říci,“ uvedl člen přípravného výboru Blahoslav Tesárek, který je jedním z řidičů.

Samotní přepravci s asociací dosud nespolupracují. „Nicméně proti zapojení řidičů určitě nic nemáme. Partnerští řidiči Boltu jsou samostatnými subjekty, jezdí dle libosti a svých možností a Bolt do jejich rozhodování nijak nezasahuje,“ řekl ČTK regionální manažer Boltu pro střední Evropu Roman Sysel. Podle něj jsou aktivity šoférů legitimní, protože i taxikáři tradičních taxislužeb mají své sdružení. Uber k tomu podotkl, že řidičům nechce ani nemůže podobné aktivity zakazovat. „I nadále budeme každý den spolupracovat s řidiči na zlepšování jejich zkušeností,“ uvedla společnost pro ČTK.

Nová asociace by podle Tesárka měla zastupovat řidiče po celé republice. „K tomu je však třeba mít sjednocené podmínky napříč republikou, aby se řidiči mohli plynule přesouvat tam, kde mají zrovna poptávku, a pomohli tak zajistit v regionech stejně kvalitní a dostupné služby, jako má hlavní město,“ podotkl.

V úterý bude sněmovní Hospodářský výbor hlasovat o pozměňovacím návrhu poslance ANO Martina Kolovratníka, který chce zachovat povinné zkoušky z místopisu.

Řidiči alternativních platforem změnu odmítají. „Všichni jsme si jimi prošli a nic nám nepřinesly, “ uvedl Tesárek s tím, že šoférům stačí mobilní aplikace. Pozměňovací návrh kritizuje i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Podle něj jde o zbytečnou regulaci, která omezuje konkurenci.

Zájmy řidičů klasických taxislužeb hájí také samostatná sdružení. Největšími a nejaktivnějšími z nich jsou zejména Asociace koncesionářů v taxislužbě nebo Sdružení českých taxikářů, které dlouhodobě protestuje proti ministerské novele. Podle nich sníží profesionalitu řidičů taxi.

 

Zdroj : ČTK