Řidiči linkových autobusů budou mít od července vyšší odměnu za dobu čekání mezi spoji. Zvednout by se měla na 140,60 koruny za hodinu, tedy zhruba o 11 korun. Odpovídat by tak nově měla 1,25násobku hodinové minimální mzdy. Návrh vládního nařízení schválil kabinet, uvedl na tiskové konferenci ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Návrh vycházel z memoranda, které koncem května podepsali ministři práce a dopravy se zástupci krajů, dopravců a odborů, Jurečka dnes dialog ocenil.
Řidičům linkových autobusů náleží za každou celou hodinu čekání teď 90 procent hodinové sazby pátého stupně zaručené mzdy. Ten pro letošek činí 143,30 korun na hodinu, odměna v době přestávky tedy odpovídá 129 korunám.
Nově by se měla odměna za čekání stanovit jako 1,25násobek minimální mzdy. Ta letos činí 18.900 korun měsíčně, tedy 112,50 korun za hodinu. Výsledná částka pro řidiče je 140,60 korun za hodinu mezi spoji. Od ledna by se s valorizací minimálního výdělku měla zvednout.
Podle ministerstva práce nové nastavení bude mít mírný dopad na náklady zaměstnavatelů v dopravě. Autoři ale poukázali na to, že v posledních letech se daný stupeň zaručené mzdy nezvedal. Označili to za „bezprecedentní stagnaci“ tohoto zaručeného výdělku. „Uvedené zvýšení odměny tak lze v daném kontextu považovat za mírné,“ uvedlo ministerstvo v podkladech. Dodalo, že zaměstnavatelé mohou délku čekání mezi spojit ovlivnit, když práci vhodně zorganizují. Víc by opatření mohlo stát i obce a kraje. Resort práce napsal, že jejich výdaje ale není možné vyčíslit kvůli různým smlouvám o úhradách s dopravci.
Podle podkladů zrušení zaručených mezd „vyvolá také problém ve smlouvách na zajištění dopravní obslužnosti“. Některé z nich při valorizaci cen za dopravu vycházejí ze zaručené mzdy. Ministerstvo předpokládá, že objednatelé smlouvy upraví a navážou v nich ceny na minimální mzdu.
Na zachování proplácení přestávek řidičů mezi linkovými spoji se dohodli ministři se zástupci krajů, dopravců a odborů. Stanovili i výši odměny. Memorandum podepsali v Praze 30. května. Většina služeb v autobusové dopravě je dotovaná. Ministerstvo dopravy už dřív uvedlo, že kraje by měly změnu odměn dopravcům kompenzovat, pokud to umožní smlouvy a předpisy o veřejných zakázkách.
Zdroj: ČTK