Zdroj: Freeimages.com
DPP

[quote]Řidiči v Královéhradeckém kraji si mohou od poloviny tohoto týdne na internetu zjistit aktuální stav zimní údržby na silnicích prvních až třetích tříd. Informace jsou dostupné na webu společnosti Údržba silnic Královéhradeckého kraje. Řidiči si díky tomu mohou například naplánovat trasu či čas odjezdu podle aktuálního stavu silnic. Novinářům to řekl náměstek hejtmana pro dopravu Martin Červíček. Obdobnou aplikaci zatím v Česku poskytují jen silničáři ve Středočeském kraji.[/quote]

Informace o ošetření silnic jsou uvedeny na webu v mapě krajské silniční sítě. Pěti barvami jsou silnice odlišené podle toho, kdy je naposledy projel sypač. Například zeleně vyznačené silnice sypač ošetřil nejdéle před 30 minutami, oranžové před 60 minutami. K přenosu aktuálních údajů do mapy Údržba silnic využívá dat, která dostává prostřednictvím GPS z jednotlivých sypačů. Mapa s informacemi se automaticky každých pět minut aktualizuje. Pořízení aplikace silničáře přišlo na několik desítek tisíc korun.

Červíček upozornil, že i přes provedený posyp či prohrnutí silnice může být daný úsek silnice obtížně sjízdný, a to kvůli rychle měnícímu se počasí.

,,Řidiči by tedy měli věnovat pozornost i aktuální povětrnostní situaci. Aplikací jim ale chceme poskytnout co nejvíce informací,“ řekl Červíček.

Služba nyní bude podle něj běžet ve zkušebním režimu, případné změny a podněty veřejnosti jsou silničáři v budoucnu připraveni do aplikace zapracovat. Nevylučují, že v budoucnu budou informace dostupné i prostřednictvím zvláštní aplikace pro mobilní telefony.

Silničáři v Královéhradeckém kraji v zimě udržují zhruba 3500 kilometrů silnic. Neudržovaných je 223 kilometrů silnic s minimálním provozem. Náklady kraje na zimní údržbu se pohybují kolem 180 milionů korun.

Krajští silničáři se výhradně starají o krajské silnice druhých a třetích tříd. Státní silnice prvních tříd v letošní zimě poprvé uklízí konsorcium Údržby silnic Královéhradeckého kraje a firem Eurovia a Sovis, v němž má krajská společnost rozhodující vliv a řídí i vlastní údržbu.

Zatím za listopad a prosinec stála údržba všech silnic v kraji 79 milionů korun, z toho na silnice druhých a třetích tříd připadlo 63 milionů korun. Spotřebováno bylo 7850 tun soli a 4200 tun inertních materiálů.

Do další části zimy máme zásoby soli a posypů dostatečné,“ řekl ředitel Údržby silnic Jiří Brandejs.

Zdroj: ČTK