Doprava, Praha, Česká republika,Image: 259711497, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

[quote]Řidiči si za téměř deset měsíců platnosti koupili přes pět milionů kusů nových elektronických dálničních známek za více než 4,8 miliardy korun. Prodeje se tak již blíží číslům za celý loňský rok, kdy si starou papírovou vinětu koupilo celkem 5,3 milionu zákazníků. Dnes to uvedla společnost Cendis, která má systém elektronické známky na starosti. Elektronické dálniční známky nahradily staré papírové kupony.[/quote]

„Přestože do letošních čísel prodejů ještě výrazně zasáhl covid, už nyní máme téměř stejné prodeje jako za celý loňský rok,“ uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Motoristé podle něj oceňují zejména snadný nákup přes internet a možnost nastavení platnosti známky. Systém elektronických známek začal fungovat loni v prosinci.

Nejžádanější jsou stále roční kupony. Dosud si je zakoupilo zhruba 2,7 milionu motoristů, třicetidenní variantu 0,5 milionu lidí a desetidenní 1,8 milionu řidičů. Výjimkou byly pouze letní měsíce, kdy byl největší zájem o desetidenní známky. Přes 83 procent známek si motoristé opatřili přes e-shop edalnice.cz. Na čerpacích stanicích Euro Oil si známku koupilo devět procent řidičů, na pobočkách České pošty dalších šest procent a s dvěma procenty se na celkových prodejích podílí samoobslužné prodejní kiosky.

Největší poptávka po nových dálničních známkách byla letos koncem ledna a v únoru po uplynutí platnosti ročních papírových kuponů. Další nárůst pak přišel s letními prázdninami, kdy se během července a srpna prodalo přes 1,3 milionu kusů elektronických vinět.

Nové elektronické známky letos nahradily papírové kupony. Jsou vázány na poznávací značky aut, není už tak nutné je lepit na přední sklo vozidla. Ceny známek zůstaly proti loňsku stejné, roční stojí 1500 korun, 30denní 440 korun a desetidenní 310 korun.

Prodej nových elektronických známek byl spuštěn loni v prosinci, v první den jej však provázely problémy s výpadky systému. Zprovozněn byl ještě týž den odpoledne, výpadek systému však vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků. Od té doby systém funguje bez výraznějších problémů.

 

Zdroj : ČTK